Akademisyenler: Barış talebimizde ısrarcıyız

Dava öncesi açıklama yapan Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı: Barış talebimizde ısrarcıyız, bu suça ortak olmayacağız.

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için yargılanan dört akademisyenin davası Çağlayan’daki İstanbul Adliye Sarayı’ında görülüyor.

Dava öncesi adliye önünde açıklama yapan Akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı, ‘Barış talebimizde ısrarcıyız, bu suça ortak olmayacağız’ dediler.

Barış istedikleri için yargılanan akademisyenlerin ortak yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Üniversite sorumlu konuşmak demektir. Çıkar ve iktidardan yana değil emek ve demokrasiden yana olmak, özgürlüklere, doğaya insana saygılı konuşmak demektir.

Gerek akademide gerek gündelik hayatta pek çok yaşamsal hak ihlaline maruz kaldık.

Emek süreçlerimiz bilimsel birikim ve üretimlerimiz, saygınlığımız yok sayıldı.

Barış Bildirisinin okunmasının hemen ardından YÖK tarafından üniversitelere talimat gönderildi. Başlatılan disiplin soruşturmalarında ilkin, hukuken hiç bir gerekçeye dayandırılmayacak sözleşme fesihleri ve güvencesizliğin en yoğun yaşandığı vakıf üniversitelerinde işten çıkarmalar yaşandı.

Üniveriste, toplum yararına eleştirel düşünce üretir. Üniversite çıkar gruplarına ve iktidara bağımlı olmamalıdır. Kendini var eden emeğe borçludur, halkların emeğine.

Bu nedenle üniversiteden konuşmak demek sorumlu konuşmak demektir. Sorumlu konuşmak, ölümden değil yaşamdan, savaştan değil barıştan konuşmak demektir.

Bu nedenle barış sözümüzün arkasındayız.

NE TMK ne TCK barış talebini yargılayabilir.

Akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı’nın yargılandığı dava saat 13:30’da görüldü.

DURUŞMA 22 ARALIK’A ERTELENDİ

Barış İçin Akademisyenler tarafından hazırlanan Bu Suça Ortak Olmayacağız bildirisine imza attıkları ve bildirinin arkasında olduklarını beyan ettikleri için haklarında çıkarılan gözaltı kararı sonrası, “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanıp  tutuklanan ve daha sonra kamuoyu baskısıyla serbest bırakılan Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı bugün 2.kez hakim karşısına çıktı.

Akademisyenlerin avukatlarının “Suçun unsurları oluşmamıştır, 301 zaten oluşmamıştır” diyerek beraat kararı istediği duruşma, 301. madde için Adalet Bakanlığından izin gelmemesi nedeniyle 22 Aralık’a ertelendi.

301. MADDE Mİ 7/2 Mİ?

Barış istedikleri için uzun süre tutuklu kalan 4 akademisyenden Dr. Muzaffer Kaya hakim karşısına çıkarken hangi maddeden yargılandıklarını dahi bilmediklerini ifade ederek, “7/2’den yargılanıyorduk. Savcı 301. madde ile yargılanmamız talebinde bulunmuş Adalet Bakanlığı da savcılıktan bu hususta gerekçe talep etmiş ancak savcılık hangi gerekçeyle 301’den yargılanmamızı talep ettikleri sorusuna henüz bir gerekçe sunulmuş değil” dedi.

Kaya, avukatlarının davanın ertelenebileceğini öngördüklerini aktarırken “ülkede neyin ne olacağı hiç belli olmuyor, o yüzden davanın sonucuna dair tahminde bulunmak da güç” diye ekledi. Kaya Barış istedikleri için, Kürt sorununda barışçıl çözüm dedikleri ve savaş politikalarına karşı çıktıkları için yargılandıklarını belirtirken darbe girişimi ve sonrası söylenenleri hatırlattı ve  “Darbe girişimi sonrası demokrasi, uzlaşı en çok duyduğumuz laflardı ancak bizim hala yargılanıyor olmamız bu sözlerin samimiyetini gösteriyor!” dedi. Kaya, darbe girişiminde bulunanların elinde silah bulunan kişiler olduğuna değinerek, savaşın darbe koşullarını yaratan bir yanı olduğuna dikkat çekti. “Darbe girişimi bu bildiriye imza atmamızın ne kadar doğru ve haklı olduğunu bir kez daha gösterdi” diyerek hükümetin yakın vadede Kürt sorununda akılcı ve barışçı bir politika gütmediğini, savaş politikalarından vazgeçmeyeceğini  söyledi. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir