Berat Albayrak Dosyası: İkinci bilgi sana özel, IŞİD’e silah giden yollar

Berat Albayrak’ın maillerinde Rojava’ya saldıran DAİŞ çetesine silah sevkıyatı yapılan ve cihatçıların kullandıkları yollara ilişkin bilgi notu yer alıyor. “İkinci bilgi sana özel” diye başlayan not şöyle: “İŞİD, CB seçiminden sonra oraya yeniden full scale saldıracak. Ekteki haritadaki boşluklar Türkiye’den IŞİD’e yapılan silah sevkıyatı ve cihatçıların kullandıkları yollar.”

Redhack’in ele geçirdiği Berat Albayrak’ın maillerinde Rojava’ya saldıran DAİŞ çetesine silah sevkıyatı yapılan ve cihatçıların kullandıkları yollara ilişkin dikkat çekici bir bilgi notu yer alıyor.

Redhack tarafından siber saldırı düzenlenerek ele geçirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın mail hesabında, torpil talebiyle gönderilen yüzlerce cv, siyasi gündeme ilişkin notlar ve yazılar gibi çok sayıda belge yer alıyor.

ETHA Avrupa Bürosu tarafından incelenen mail dosyasında, bir mail dikkat çekiyor.

rojava-sinir-isid-sevkiyat

 

Cüneyt Arvasi tarafından Halil Danışmaz’a gönderilen, Danışmaz tarafından Berat Albayrak’a, ondan da Serhat Albayrak’a yönlendirilen mail, “İkinci bilgi sana özel” ifadeleriyle başlıyor. 9 Temmuz 2014 tarihinde gönderilen mailin ekinde, Rojava kantonlarının pozisyonunu gösteren bir harita fotoğrafı yer alıyor. Rojava’nın Cizir, Kobane ve Efrin kantonları arasında, o tarihde DAİŞ işgali altında bulunan bölgeler ise farklı bir renkle gösteriliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık bir ay önce paylaşılan mail notunda şu bilgi dikkat çekici: “Rojava (Kürtçe batı anlamına geliyor) bölgesindeki olayları dikkatle izlemeye başla. Türk Kürt bölünmesinin motoru tam orası olacak. İŞİD, CB seçiminden sonra oraya yeniden full scale saldıracak.”

IŞİD’İN KULLANDIĞI YOLLAR

Bölge haritası ile birlikte gönderilen mailin gönderilme amacı ise şu sözlerle tarif ediliyor: “Ekteki haritadaki boşluklar Türkiye’den IŞİD’e yapılan silah sevkıyatı ve cihatçıların kullandıkları yollar.”

TSK- PKK SAVAŞI, IŞİD-YPG SAVAŞINA DÖNÜŞTÜ!

Bölgede yaşayan Kürtlerin üç bölgede toplandığı vurgulanan mailin sonunda ise AKP/Saray iktidarı ile DAİŞ arasındaki işbirliği iddialarını güçlendirecek bir yorum yer alıyor: “TSK- PKK savaşı şimdi İŞİD-YPG savaşına dönüşmüş durumda.”

DANIŞMAZ, ABD’DE ENSAR VE TÜRGEV’LE İLGİLENİYOR

Berat Albayrak’ın önemli bilgi kaynaklarından biri olduğu anlaşılan ve sık sık brifing notları gönderen Halil Danışmaz, kendi gönderdiği bir mailde, ABD’de Saray için yaptığı çalışmaları şu şekilde özetliyor: “Ben, TR deki düşman zevatın ağzına sakız olmamak için burada kurmaya çalıştığımız ‘Hersey Türkiye İçin Platformu’ ile Ensar-Türgev yapısını özellikle ayrı tutmaya, aynı konuşmaya çalışıyorum ama işler genellikle aynı kişilerle işleyince maalesef bir şekilde hep aynı ortamda konuşulmuş oluyor”

ARVASİ İÇİN BİLGİ NOTU: BİZZAT SİLAHLI MÜCADELENİN İÇERİSİNDE YER ALMIŞTIR

Halil Danışmaz’ın Berat Albayrak’a gönderdiği bir başka mailde ise Cüneyt Arvasi şu şekilde tanıtılıyor: “Cüneyt Abi, ehli sünnet vel cemaat akidesine sağlam bağlı bir Naksii’dir. Üstad Necip Fazil’ın Seyhi Abdulhakim Arvasi hz.lerinin öz be öz torunlarındandır. Babası (rahmetli) Aydın Arvasi, (rahmetli) Özal doneminde 2-3 dönem Van milletvekilliği yapmıştır. Milletvekilliği öncesinde babasının sürgün döneminde Van’da ailesinin başında bulunmuş, bölgede hassasiyetler nedeniyle Ülkücü camiada yer almış, bizzat silahlı mücadelenin içerisinde yer almıştır. Gerekirse ben günü birlik Türkiye’ye gelir Cüneyt Abiyi, sizin göstereceğiniz kişilerle irtibatlarım.”

ETHA’nın dün yayınladığı Berat Albayrak dosyası: “Kürtleri kaybetmişiz, Allah sonumuzu hayretsin”

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın 1 Kasım seçimlerinden 19 gün önce Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü’ne gönderdiği mailde kısa ancak oldukça net bir siyasi yorum yer alıyor: “Kürtleri kaybetmişiz. Bu is bitmiş. Allah sonumuzu hayretsin.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, RedHack tarafından ele geçirilen mailinden önemli dosyalar yer alıyor.

ETHA Avrupa Bürosu’nun ulaştığı mail dosyalarında dikkat çekici kimi mailler yer alıyor. Berat Albayrak’ın kişisel gmail hesabında çok sayıda torpil mektubu yer aldığı ortaya çıkarken, Aydın Doğan gibi tanınmış isimlerin katıldığı toplantıların ses kayıtları da mevcut.

Hala incelemeleri süren dosya içinde yer alan bir mail ise hayli dikkat çekici. Mailin gönderiliş tarihi 13 Ekim 2015. Yani, 7 Haziran 2015 seçimlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanınmaması üzerine yeniden alınan kararla 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerden 19 gün önce.

Eylül 2014’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürlüğüne atanan Hasan Doğan’a gönderilen mailde, Berat Albayrak’ın kısa ancak oldukça net bir siyasi yorumu yer alıyor. Mailin ekinde Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ve Genar Araştırma Danışmanlık Eğitim şirketlerince hazırlanan “Kürt toplumu ve Türkiye araştırması” başlıklı rapor yer alıyor.

Berat Albayrak, rapor dosyasının ekli olduğu maile sadece iki satırlık şu notu eklemiş:

“Kürtlerin eğilimleri ile ilgili saha çalışmasının taslak metin. Son hali değil. Kürtleri kaybetmişiz. Bu is bitmiş. Allah sonumuzu hayretsin.”

‘BU İŞ BİTMİŞ’ DEDİRTECEK TABLO: HDP YÜZDE 64, AKP YÜZDE 21,7

Eylül-Ekim 2015 tarihinde yapılana saha araştırması, “PKK eylemlerinin yoğun olarak yaşandığı doğu iller” olarak not edilen Diyarbakır, Van, Urfa, Mardin, Batman, Antep, Muş ve Bitlis illeri ile “Batı illeri” olarak not edilen İstanbul, İzmir, Mersin, Adana, Ankara, Bursa ve Aydın’da gerçekleştirilmiş.

İnanç ve etnik kimliklerine göre sınıflandırılmış 4008 kişinin yanıtlarına yer verilen araştırmada Berat Albayrak’ı “Bu iş bitmiş” dedirtecek sonuç ise şu: HDP yüzde 64, AKP ise yüzde 21,7.

Söz konusu kentlerle ilgili araştırmada,

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimlerinde HDP’nin adayı olan Selahattin Demirtaş’ın yüzde 66,6;

7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde ise HDP’nin yüzde 67,4 oy aldığı bilgisi yer alıyor.

Saha araştırmasının 1 Kasım 2015 seçimlerine ilişkin tahmini ise şu şekilde:

HDP yüzde 67,7
AKP yüzde 23,2
CHP yüzde 7,3
MHP yüzde 1,6
Diğer yüzde 0,2

BAŞKANLIĞA HAYIR DİYENLER YÜZDE 76,2

Saha araştırmasının Berat Albayrak için umut kırıcı bir diğer sonucu ise Başkanlık sistemine ilişkin soruya verilen yanıt. Buna göre; başkanlık sistemine hayır diyenler yüzde 76,2; başkanlık sistemine evet diyenler ise yüzde 23,8 (ETHA)

 

 
One thought on “Berat Albayrak Dosyası: İkinci bilgi sana özel, IŞİD’e silah giden yollar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir