Kayyım Halkevlerini kapattı!

Batman Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref Aksoy, belediye bünyesinde kültür faaliyeti yürüten 4 halkevinin kapısına kilit vurdu.

Batman’da 11 Eylül günü özel harekât polisleri ve askerler eliyle belediyeye kayyım atanmasından bu yana belediye binası asker ve polislerin ablukası altında. Belediye hizmet binası içerisinde askerler uzun namlulu silahlarıyla cirit atarken, polisler de belediye çalışanları dahi binaya giren herkesi “talimat var” gerekçesiyle didik didik aradıktan sonra içeri girmesine izin veriyor. Halkın belediyesinde halkın oturması gereken yerlerde, asker ve polisler oturuyor. Bu uygulamalardan dolayı belediyeye kayyım atandıktan sonra yurttaşların belediyeyi ziyaret etme oranının yarı yarıya düştüğü öğrenildi.

Belediye etrafında asker ve polis ablukası sürüyor

Êlih Belediyesi hizmet binası önünden geçen Cumhuriyet Caddesi 11 Eylül’den beri kapalıydı. 3 gün önce tek yönlü olarak trafiğe açılan caddede hala çok sayıda TOMA ile zırhlı araç, asker ve polis, uzun namlulu silahlarla nöbet tutmaya devam ediyor. Caddenin kapalı olmasından dolayı trafik bazı vakitlerde durma noktasına geliyor.

Kendine özel çaycı aldı

Êlih Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref Aksoy’un ilk icraatlarından biri ise belediyede çaycı olmasına rağmen yeni bir çaycı alması oldu. Yeni getirilen çaycı sadece Kayyım Aksoy’a servis yapıyor.

Kayyım 4 Halkevi’ni kapattı

Êlih Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 2007’de açılan ve o günden beri 7’den 70’e tüm Êlihlilere kültür dersleri veren 4 Halkevi kayyım Aksoy tarafından “onarım var” gerekçesiyle kapatıldı. Kayyım Aksoy tarafından kapatılan Ahmet Kaya Halkevi Huzur Mahallesi’nde, Edip Solmaz Halkevi Beşler Mahallesi’nde, Mehmet Sincar Halkevi Petrolkent Mahallesi’nde, Musa Anter Halkevi ise Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunuyor. Her dönem yüzlerce kursiyerin başvuru yaptığı ve bugüne kadar binlerce mezun veren halkevlerinin kapılarına kayyım tarafından kilit vuruldu.

Batman valisi kayyımı denetliyor

Kayyım olarak atanan Aksoy’un hiçbir karar verme yetkisinin olmadığı, bütün karar ve yetkilerin Batman Valisi Ahmet Deniz’in elinde olduğu öğrenildi. Dışarıda yapılan çalışmaları yerinde denetleyen Vali Deniz’in, kayyım atandıktan sonra sık sık belediyeye gittiği, birimleri tek tek gezerek çalışanları denetlediği ortaya çıktı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir