Bozdağ: FETÖ soruşturmasında 32 bin kişi tutuklandı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ, 15 Temmuz’dan bu yana 32 bin civarında insanın tutuklandığını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bozdağ, 15 Temmuz’dan bu yana 32 bin civarında insanın tutuklandığını söyledi.

Bozdağ, “70 bin kişi civarında kişiyle ilgili işlem yapıldı. 32 bin civarında da tutuklama yapıldı ve süreç devam ediyor. Yeni tutuklananlar olabileceği gibi, tutuklananlardan adli kontrolle serbest bırakılanlar ya da serbest bırakılanlar olabilir. Yargılamanın nasıl yapılacağı tam olarak belli değil” diye belirtti.

YARGILAMA İÇİN ÖZEL BİR YER KURULUYOR

Yargılamaların nerede yapılacağına ilişkin bilgi de veren Bozdağ, “Duruşma salonu konusunda bazı yerlerde ihtiyaç var. İstanbul’da böyle bir ihtiyaç yok ama Ankara’da böyle büyük sanıklı davaların yapılacağı bir yer yok. Bu nedenle Sincan’da bu çalışma yapılıyor. Sadece bir yerde yargılanmıyorlar bütün Türkiye’de yargılamalar yapılıyor. Davaların binlerce sanıklı davalar gibi görülmesi bu işin sulandırılmasına ve gerçeğin ortaya çıkmasının engellenmesine yol açar. O nedenle bu davalar Türkiye’nin her yerinde görülecektir. Cumhuriyet Başsavcıları gerekli değerlendirmeleri yapıyorlar” dedi.

‘1500 İNFAZ KORUMA MEMURU GÖREVDEN ALINDI’

Gülen Cemaati soruşturması kapsamında bin 500 infaz koruma memurunun görevden alındığını kaydeden Bozdağ, “FETÖ’yle bağlantısı olabileceğini değerlendirdiğimiz kim varsa gerekli işlemler yapılıyor. Devlet bunlarla ilgili tedbirleri alıyor. Hatta uçakla ve helikopterle bile gelecek saldırılara karşı tedbirler alındı. Şu anda Sincan’da ve Silivri’de uçuşa izin verilmiyor. Buralara hava savunma sistemleri kurduk. Aynı şekilde oralarda görevli olan jandarmanın da aldığı görevler var. Her türlü tedbir detaylı bir şekilde düşünülüyor. Cezaevlerinin içinde de dışında da her türlü tedbir alınmaktadır, alınmaya devam edilecektir” diye belirtti.

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURULABİLİR’

Gülen Cemaati ile ilişkili hakimlerin yaptığı yargılamada mağdur olanların Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılabileceğini ifade eden Bozdağ, “Vatandaşlarımız Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Bir kanunla FETÖ’den açığa alınan hakimlerin ve savcıların verdiği kararları yeniden yargılamaya açarsak o zaman bir sürü dava birikir. AYM’nin kendi hükümleri var ve bireysel başvuruyu yapanlar bu yolla hakkını arayabilir. Anayasa Mahkemesi hak ihlaliyle ilgili karar verirse yeniden yargılama yolu açılabilir” dedi.

Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklu bulunmasına da değinen Bozdağ, “Bir defa Rıza Sarraf hadisesi üzerinde herkesin çok düşünmesi gereken bir davadır. Bir kere Rıza Sarraf Türkiye’den ABD’ye gidiyor, gitti mi götürüldü mü orası belli değil. ABD’ye gidiyor ve orada tutuklanıyor. Orada kefaletle serbest bırakılma talebinde bulunuyor ve reddediliyor. Ben bizzat baktım New York Bölge Başsavcısı Pret Bharara’nın yaptığına baktım. FETÖ 17-25 Aralık’ta Türkiye’de yaptığını yapamadığını ABD’de yapmaya çalıştığını görüyoruz. Yargılama metninde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Emine Erdoğan hakkında ifadeler var. Yargılanan Rıza Sarraf mı yoksa Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan mı yoksa Emine Erdoğan mı? Yargılama tamamıyla hukuksuz bir zeminde yürütülüyor. Orada 17-25 Aralık’ın devamı şeklinde yürüyen bir konu. Sayın Başsavcı’ya o belgeler nerden geldiğini sorduklarında internette her yerde var. Çok basit o belgeler FETÖ tarafından kendisine götürüldü” diye belirtti.

‘ADİL ÖKSÜZ MİT AJANI FALAN DEĞİL’

Adil Öksüz’ün MİT ajanı olduğu yönündeki iddialara dair konuşan Bozdağ, “Adil Öksüz MİT ajanı falan değil. Bu bir akıl karıştırma şeyidir. FETÖ terör örgütünün Türkiye kamuoyuna sunduğu bir propagandadır. Onu söyleyen kimse FETÖ tarafından kullanılan bir zavallı. Kılıçdaroğlu’na bu bilgiyi getirene, getireni araştırması gerekir. Ana muhalefet liderleri de dahil herkesin kendisine gelen bilgileri teyit etmesi lazım” ifadelerini kullandı. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir