Mısır’da batan teknede yaşamını yitirenlerin sayısı 204’e ulaştı

Mısır açıklarında 21 Eylül’de bir göçmen teknesinin batması ardından yapılan arama çalışmaları devam ederken, şimdiye kadar 204 göçmenin cenazesine ulaşıldığı bildirildi.

Mısır açıklarında 21 Eylül’de bir göçmen teknesinin batması ardından yapılan arama çalışmaları devam ederken, şimdiye kadar 202 göçmenin cenazesine ulaşıldığı bildirildi.

21 Eylül’de İskenderiye’nin doğusundan yola çıkan göçmen teknesi batmış, tekneden kurtarılabilenlerin sayısı 169’da kalmıştı.

Teknenin bir bölümünün su yüzeyine çıkmasıyla birlikte dün birçok göçmenin cansız bedenine ulaşılırken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 204’ye yükselmiş oldu.

Bölge Valisi Muhammed Sultan, kurtarma çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi. Ancak Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada, teknenin en az 450 mülteciyle yola çıktığı ve yaşamını yitirenlerin sayısının 300 civarında olabileceğine dikkat çekildi.

IOM Sözcüsü Joel Millman, göçmen teknelerinde bu yıl içinde en büyük trajedilerden biri olduğunun altını çizdi.

Teknenin batmasının ardından Mısırlı yetkililerden yapılan ilk açıklamalarda, teknede yaklaşık 600 kadar göçmenin olduğunu kaydetmişti. Batan teknede Mısırlıların yanı sıra Sudan, Eritre ve Somali’li mültecilerin olduğu belirtildi.

IOM verilerine göre, bu yılın başından itibaren Akdeniz üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşabilen mültecilerin sayısı 300 bini aşarken, en az 3 bin 200’ü ise boğularak yaşamını yitirdi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir