Silah dolusu TIR’lar Öncüpınar üzerinden DAİŞ’e ulaştırıldı!

Türkiye’nin desteklediği çete grupları, Rai Tren Garı, Dağ Hudut Karakolu ve Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden sağladığı lojistiği DAİŞ’e teslim ediyor. ABD özel kuvvetlerinin Mare Kasabası’na kadar inmesi ise, grupları karşı karşıya getirdi.

DAİŞ ve MİT’in desteklediği Fetih El Şam (El Nusra), Ehrar El Şam, Nureddin Zengi ve Sultan Murat tugayı grupları arasında El Rai (Çobanbey) bölgesindeki vekalet savaşı devam ederken, MİT’in Şehba bölgesine silah sevkiyatı sürüyor. Çobanbey Tren Garı, Dağ Hudut Karakolu ve Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan MİT TIR’ları ile askeri sevkiyatın yapıldığı belirtilirken, Ezaz, Çobanbey ve Mare hattına ulaştırılan silahlara ait fotoğraflara ajansımız ulaştı.

Silahların fotoğrafı

Silahların MİT desteğindeki çete gruplarına ulaştırıldığı, gönderilen silahların bazı grupların aracılığı ile DAİŞ’e teslim edildiği kaydedildi. Yerel kaynaklar, sadece Türkiye’den değil başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin de bu hatta destekledikleri gruplara silah sevkiyatı yaptığını belirtirken, gönderilen silahların eğitiminin TSK mensupları tarafından sağlandığı orta çıktı.

ABD Marê’de

DAİŞ ve MİT destekli grupların elindeki Marê kasabasına giren ABD’nin özel kuvvetleri ve araçları da fotoğraflandı. ABD’nin Mare hattına girmesi ile bazı çete gruplarının arasında anlaşmazlık çıktığı belirtildi. ABD’nin kasabaya girmesine özellikle Şam Cephes’nin tepki gösterdiği ve tepkiyi Ezaz’da ABD bayrağı yakarak gösterdiği internette düşmüştü.

Şam Cephesi: ABD’yi istemiyoruz

Dün gece Şam Cephesi Sorumlularından Ebu Velid’in üyelerini toplayarak, açıklama yaptığı, Valid’in ABD’nin Mare’den çıkması gerektiğini söylüyor. ABD ile iş birliği yapan diğer grupları da “kâfirlikle” suçlayan Velid, gerekirse ABD birliklerine karşı savaşacaklarını ileri sürdü. (DİHA)

 
One thought on “Silah dolusu TIR’lar Öncüpınar üzerinden DAİŞ’e ulaştırıldı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir