Torpilden fişlemelere tek isim damat Albayrak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Bakanı Berat Albayrak’a ait ele geçirilip, RedHack tarafından paylaşılan mailler, kişilerin devlet kademelerinde görevlendirilmesinde Albayrak’ın nasıl bir pozisyonda olduğunu da açıkça ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Danışmanı Mustafa Varank bile “Berat Abi” dediği Albayrak’tan, TOKİ’nin İhale Dairesi Başkanlığı’na atanmasını istedi. Albayrak’a fişleme listeleri hazırlayan isim ise gazeteci Hilal Kaplan.

RedHack, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-posta iletişim bilgilerini basınla paylaşmaya devam ediyor. Skandal bilgilerin içerdiği 5 bin 700 mailin arasında Albayarak’a yapılmış yüzlerce iş başvurusu, atama, işe alma, CV, görevlendirme bilgileri de yer alıyor.

Adeta insan kaynakları müdürü gibi çalışan Bakan Albayrak, başvuruda bulunanların tek tek CV’lerini aldıktan sonra eş, dost, akraba ve çeşitli kaynaklara “güvenilirlik sorgulaması” yaptırıyor. Bakana ait olduğu ileri sürülen “beratalbayrak@yahoo.com” adresine yapılan iş başvurularında referans olarak ise İsmail Ağa cemaati alınıyor.

BOTAŞ için Savaş Yanık!

Örneğin Bakan Albayrak’a, “ertugrul.altin@gmail.com” adresinden 10 Şubat 2016 tarihinde gönderilen mailde, “Mehmet Fatih Karakaya, Savaş ile iyi bir takım olabilirler, GMY özellikle kontratlar vs konularında hızlı adapte olur, temsili yüksek, ticaret kültürü var, M.Topbaş a asistanlık yapmış, sorabiliriz, uyumlu, ilerde ayrışmada ticaretin de başına geçebilir…” deniliyor.

Aynı kişi, aynı gün gönderdiği ikinci mailinde de, “Savaş Yanık” adlı bir kişinin kısa özgeçmişini paylaşılarak, “Savaşn cv si BOTAŞ için” denilmekte.

Mailde ismi geçen Savaş Yanık ise, BOTAŞ’ta Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra bugün ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan HAVELSAN’da Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyor.

‘Atamalar oldu ben yokum’ serzenişi

Kullandığı “elif.can.yetim@googlemail.com” adresinden isminin Elif Can Yetim olduğu anlaşılan ve kendisine “Abi” diyen bir kişiye 22 Ocak 2016 Cuma günü gönderdiği mailinde Bakan Albayrak, “Sabırlı ol. Mail olabilir. Ama usluba dikkat” şeklinde diye bir not ekliyor. Elif Can Yetim ise, Albayrak’tan gelen bu maile “Abi, Pazartesi sabahtan gidip özel büroda beklesem, ne zaman müsaitlik olursa girsem olur mu? Aynı zamanda bir email hazırlasam önce size göndersem, siz uygun görürseniz YK Başkanına atsam olur mu?” diye yanıt veriyor.

8 Şubat 2016 Pazartesi günü ise Yetim, Bakan Albayrak’a bu kez attığı “Atamalar oldu ben yokum. Dediğim müdürlükler için isimler yerleştirilmiş. Anlamadım yine birşey ???” maili ile sitem ediyor.

Atama olunca teşekkür

Fakat 12.11.2014 tarihinde de Yetim bu kez attığı “Abiiiiiiiiiiii Siz mi yaptınız 🙂 Zeliha akça hanım vekaletten alındın Benim liseden arkadaşım dostum sevgili Ebubekir Akgül ( THY nim istihdam müdürüydü) strateji planlama ve yatırımlar müdürü olarak arandı! Rabb’ime sonsuz şükürler olsun!!!” maili ile Albayrak’a teşekkür ediyor.

“Milli meselelere duyarlı!”

Albayrak’a gönderilen benzer maillerden biri ise çok yakın tarihli. Albayrak’a 15 Ağustos günü “bayraktarli@hotmail.com” adresinden “Yahya YB” isimli kullanıcı tarafından gönderilen mail ise şöyle:
“Sayın Bakanım Ekteki CV General Elektrik’te ileri uzman ve teknik yönetim seviyelerinde çalışan Barış Sarıkaya’ya ait. Kendisine 4 yıl süren ve yaklaşık 4 milyon dolara mal olan bir proje tevdi etmiştim. Yöneticilerim Barış’ın projeyi hem teknik olarak hem de yönetsel olarak çok iyi götürdüğü dönütünü verdiler. Milli meselelere duyarlığını hep vurgular, ama ciddi bir değerlendirmeye almalıyız. Zira faydalanabileceğimiz pozisyon olan CNO (Chief Nuclear Officer) kritik bir pozisyon. Doldurabileceğini düşünüyorum ama başka konulardan emin olmalıyız tabii. Diğer CV’ler ulaşmamışsa eve gidince digital olarak göndereyim. Selametle Yahya YB.”

İsmail Ağa cemaatindenim’

“Tahsin Yazar isimli kişi ise, Bakan Albayrak’a 8 Ocak 2016 tarihinde gönderdiği mailinde Gülen Cemaati tarafından Uludag Elektrik Dağıtım şirketindeki işinden çıkarılması nedeniyle yardım istiyor.
Tahsin Yazar sözkonusu mailinde şunları ifade etti: “Sayin Basbakanim ve Bakanlarim.Selam Aleykum. Ben yaklaşık 6 yıl Elektrik muhendisi olarak çalıştığım Uludag Elektrik Dağıtım şirketinden henüz 3 ay önce göreve gelen Fetullahci olan Genel müdür Mesut EFE tarafından hiçbir sebep gostermeksizin işten cikarildim. (…) 2 çocuk sahibiyim ve İsmail Ağa cemaatine bağlıyım. Bu fetullahci Mesut EFE goreve gelir gelmez 3 genel mudurluk yardimciligi makamina da kendi gibi fetullahcilari getirdi.Artik şitketten sır çikmiyor.ALLAH Rızası için bana yardım edin.işime geri döneyim.Beni bu fetullahciya ezdirmeyin. (…) Selim parmaksız, Tlf 5326xxxxx5”

Mailden 5 gün sonra Bakanlığa müşavir olarak atandı

Albayrak’ın gözüne girmek için İsmail Ağa cemaatinden olduğunun altını çizen Yazar, bu mailden 5 gün sonra 13 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na atanan 3 müşavirden biri oldu.

Bakanlığa müşavir olarak atanan Tahsin Yazar, bu kez başkaları için aracılık yapmaya başladı. Mehmet Fatih Kocaispir (fatihkocaispir@yahoo.com) tarafından Tahsin Yazar (tahsinyazar@yahoo.com) aracılığıyla 16 Mayıs 2016 tarihinde Bakan Albayrak’a gönderilen mailde yine iş talebi var. Albayrak’a gönderilen o mailde; “Tahsin bey abi Merhabalar. BIL- Botaş İnternational Limited Şirketinde uzun yıllar makine mühendisi, enerji ve makine sorumlusu olarak görev yapmış Erdal Kurtulgan adlı ağabeyimizin CV’sini ekte paylaşıyorum. (…) Kendisi bölgemizin insanı ve ben uzun zamandır iyi ve düzgün birisi olarak tanırım. (…) Yeni dönemde BIL’de -eğer yen i bir kadro kurulmak isteniyorsa- Erdal Kurtulgan uygun bir görevde değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Takdirlerine sunarım Selam ve dua ile Fatih” notu var.” ifadeleri bulunuyor.

Bakan Albayrak’a gönderilen torpil talepleri sadece alt kademe yöneticilerle de sınırlı değil.

Cumhurbaşkanı Danışmanı Varank’tan: ‘Berat Abi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı olan Mustafa Varank’a ait olduğu tahmin edilen “varankmus@gmail.com” adlı mail adresinden, Albayrak’ın mailinin ele geçirildiği duyurulan 23 Eylül 2016 tarihinde gelen bir mailde son derece ilginç.

Beni TOKİ’ye yerleştir…

Cumhurbaşkanı danışmanı Mustafa Varank, kendisinden yaşça büyük olmasına rağmen “Berat Abi” diyerek hitap ettiği Albayrak’a gönderdiği mailinde şu ricada bulundu:

“Berat Abi, Selamun Aleyküm. Abi, konu ile ilgili genel bir bilgi vermek gerekirse; TOKİ, kendisine İstanbul’da yeni ve bayağı büyük bir hizmet binası yaptı. (…) Yeni başkanımızı Mehmet Ergün Turan’ın göreve başlamasından sonra gerçekleştirilmeye çalışılan yeni yapılanma çerçevesinde, TOKİ Ankara birimlerinin büyük bir bölümünün İstanbul’a aktarılması planlanmış ve bu kapsamda Ankara birimlerinden büyük bir bölümü perdey pey İstanbul’a getirilmiştir. (…) birimlerin İstanbul’a taşınması sırasında, personelin bir kısmı özel sebeplerden ötürü, başka kurumlara geçerek ya da emekliliklerini isteyerek TOKİ’den ayrılmaktadır. Dolayısıyla, kurumda personel giriş-çıkışları yaşanmaktadır. Mevcut görevimin de İhale ve Sözleşmeler Birimi’nde olduğu dikkate alındığında, TOKİ’nin İhale Dairesi Başkanlığı’nda görev almam düşünülebilir.”

Hilal Kaplan’dan fişleme listesi

Bir yandan iş başvuruları, CV’ler, atamalar yapılırken, bir yandan da kimin hangi cemaatte olduğu konusunda fişlemeler yapılıp, Gülen cemaatine üye olanlar işten atıldı. Bu iş için ise Albayrak’a adeta dört bir yandan mailler yağmış. Bu yönlü gönderilen maillerden biri “hasiralti@gmail.com” adlı mail adresini kullanan gazeteci Hilal Kaplan’a ait.

Hilal Kaplan, 6 Ağustos 2016 saat 16.56’da Serhat Albayrak’a gönderdiği “FETÖcü liste” başlıklı mailinde kimi isimlere dair fişleme bilgilerini aktarmış.Hilal Kaplan’ın Albayrak’a gönderdiği o fişleme listesi ise şöyle:

“Yüzde yüz emin olunan bir liste. Bazıları örgüt içinde hangi kademede aramalar sonrası anlaşılabilir. Kolay gelsin.

Ö.İ. -Şereflikoçhisar/Ankara’da imam
S.İ. -Sakarya Üni. Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi
S. İ. -İzzet Baysal Üni. Tıp Fakültesi Doktor
H. A. : Şereflikoçhisar eski Belediye Başkanı
B. A.: BDDK
G. Y.: İnönü Üni. Diş Hekimliği Fakültesi, Yrd. Doç.
S. G. : Avukat (Ankara Barosu)
M. F. Ş. : Nur Naciye Şahin, İzmir’de Diş Hekimi Karı-Koca
Ş. A. : Gazi Üni. Diş Hekimliği Fakültesi, Yrd. Doç.
B. Ş. : Polis memuru, Ankara
M. A. G.: Polis Memuru, Diyarbakır”

NOT: İsim ve soyisim kısaltmaları tarafımızdan yapılmıştır. (DİHA)

Berat Albayrak Dosyası: İkinci bilgi sana özel, IŞİD’e silah giden yollar

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir