10 muhalif kanal KHK ile yayını kesildi

Aralarında Kürtçe yayın yapan kanallarında bulunduğu 10 televizyon kanalı KHK kapsamında yayın yaptıkları TÜRKSAT uydusundan çıkartılarak, ekranları karartıldı.

Hükümetin “darbe ile mücadele” adı altındaki “cadı avı” operasyonları muhalif televizyon kanallarına uzandı. Hayatın Sesi, Azadi TV, Jiyan TV, Van TV, TV10 ve Zarok TV’nin de aralarında bulunduğu 10 televizyon kanalı akşam saatlerinde Kanun Hükmündeki Kararname kapsamında yayın yaptıkları TÜRKSAT uydusundan çıkarıldı ve ekranları karartıldı.

Televizyon kanallarına herhangi bir resmi bilgilendirme yapılmazken, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İlhan Yerlikaya’nın verdiği bilgiye göre söz konusu karar KHK kapsamında alındı.

TÜRKSAT’tan çıkartılan söz konusu kanalların kapatılmasının önümüzdeki günlerde RTÜK gündemine de getirileceği öğrenildi.

Kapatılan bu kanallara RTÜK tarafından geçmiş dönmelerde onlarda kez çeşitli cezalar kesilmişti. Yine darbe girişimi sonrası çıkartılan KHK ile cemaate yakınlığıyla bilinen birçok televizyon kanalı da bu şekilde uydudan çıkartılmıştı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir