Avukat Ercan Kanar: BM Türkiye’de OHAL koşulları olmadığını bildirdi

Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Türkiye’de OHAL ilanı için gerekli koşulların olmadığı yönünde bildirimde bulundu. Avukat Ercan Kanar, darbenin devlet güçleri tarafından bertaraf edildiğini ve 20 Temmuz’dan sonra tehdidin ortadan kalktığını söyledi. Kanar, OHAL’in uzatılmasının sivil darbenin örülmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasının uzatılması yönünde çıkarılan tavsiye kararı, Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin itirazlarını yeniden gündeme getirdi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında “Gülen Cemaati ile mücadele” adı altında 20 Temmuz günü ilan edilen üç aylık OHAL ile birlikte AKP/Saray iktidarı çok sayıda Kanun Hükmünde Kararname çıkardı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ve Avrupa İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Türkiye’de OHAL ilanı için gerekli koşulların olmadığı yönünde bildirimde bulunmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısında, OHAL süresinin yeniden uzatılacağı ilan edildi.

‘BM OHAL KOŞULLARI OLMADIĞINI TÜRKİYE’YE BİLDİRDİ’

Avukat Ercan Kanar, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere göre ülkede OHAL koşulları bulunmadığına dikkat çekti.

ETHA’ya konuşan Kanar, Türkiye’nin 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alındığının Avrupa İnsan Hakları Bakanlar Komitesi’ne; Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslarası Sözleşmesi’nin askıya alındığının da BM Genel Sekreterliği’ne bildirildiğini söyledi. Kanar, “Ama BM Genel Sekreterliği ve Avrupa İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Kişisel Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’nin askıya alınmasının koşulları olmadığını Türkiye’ye bildirdi” dedi.

Yapılan bildirimlerde, sözleşmelerin askıya alınması veya OHAL ilanı için gerekli koşulların tamamının bulunmadığının belirtildiğini söyleyen Kanar, gerekli koşullar şu şekilde sıralandığını ifade etti: “Nüfusun tamamının, ayrıca toprağın tamamının güçlü tehdit altında olması veya Anayasal kuruluşların işleyişinin, ayrıca nüfusun fiziki yaşam koşullarının doğrudan hedef alınmasını gerektirir bir tehdit olması.”

Kanar şöyle devam etti: “Türkiye’de ise böyle bir durum olmadığını gündeme getirdiler. O yüzden BM Kişisel ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin askıya alınması koşullarının olmadığını dolayısıyla OHAL koşullarının bulunmadığını belirttiler.”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin bildiriminin 19 Ağustos tarihli olduğunu hatırlatan Kanar, açıklamanın aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi koşullarına da uygun olduğunu kaydetti. AİHS’inde olağanüstü hal ilanı için “Mevcut açık ve çok yakın bir tehlike olması” şartı bulunduğunun altını çizen Kanar, devletin darbe tehlikesini kendi güçleriyle 15-16-17 Temmuz’da bertaraf ettiğini kaydetti. Kanar, “Dolayısıyla 20 Temmuz’dan sonra böyle bir tehlikenin söz konusu olmadığını vurguladılar” şeklinde konuştu.

‘KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERİN ANAYASAL MEŞRUTİYETİ YOK’

Önceki gün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında çıkan OHAL’in uzatılması yönündeki tavsiyi kararı için “son derece yanlış” yorumunda bulunan Kanar, uygulamanın keyfi olduğunu ifade etti.

Kanar şöyle konuştu: “Zaten şu anda OHAL kanun hükmünde kararnamelerinin anayasal bir meşrutiyeti yok. Çünkü Anayasa’nın 121. maddesine göre, kanun hükmünde kararname Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra aynı gün TBMM’de onaylanması ve kanunlaşması gerekir. Şu ana kadar hiçbir Kanun Hükmünde Kararname, TBMM’nin önüne getirilmedi ve kanunlaştırılmadı. OHAL’in de uluslararası hukuka göre bir meşrutiyeti bulunmamaktadır. OHAL durumu söz konusu değildir. Bu karar bir sivil darbenin örülmesidir. Yani 15 temmuz askeri, militarist, cemaatçi darbe bahane edilerek yeni bir sivil darbenin örülmesidir. Dolayısıyla verilen karar uluslararası hukukla en ufak bir ilgisi bulunmamaktadır.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir