Barış Bloku’ndan milletvekillerine çağrı: Barış için savaş tezkeresine ‘hayır’ oyu verin

Barış Bloku, bugün açılacak olan Meclis öncesi milletvekillerine barış için Irak-Suriye tezkeresine “hayır” oyu verme çağrısı yaptı.

Yazılı açıklama yapan Barış Bloku, derhal OHAL’in kaldırılmasını ve her türlü anlayışa karşı demokrasinin güçlendirilmesini istedi. Bugün Meclis’te ele alınacak olan konunun Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi olduğuna işaret edilen açıklamada, tezkereye “hayır” oyu verilmesi istendi.

“Oyunuzu barış için kullanın” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Birinci Dünya Savaşının yarattığı karmaşanın ortasında emperyalist ülkelerin Sykes-Picot anlaşmasıyla çizdikleri bu sınırların üzerine şimdi TOKİ, dünyanın en uzun 3. duvarını örüyor.

Arap’ıyla, Kürt’üyle, Türk’üyle bölge halkları yüz yıldan fazla bir süredir çizilen bu sınırların ceremesini çekiyor. Bölgeyi emperyalistlerin etki alanlarına göre bölen anlaşmanın en büyük mağduru Kürtler oldu. Bölgenin kadim halklarından olan Kürtler, sınırlar çizilirken dört ayrı ülkede dört parçaya bölündü.

Bölgede Kürtler’le birlikte yaşayan Arap, Süryani, Türk/Türkmen aşiret ve aileleri de Türkiye, Irak ve Suriye arasında çizilen bu düz çizgiler nedeniyle bölündüler. Bayramlarda sınırın iki yanında toplanan akrabaların tel örgülerin arkasından birbirlerine el sallayıp hasret gidermek zorunda kalmaları hafızalarımıza kazınan bir 20. yüzyıl utancıydı.

Avrupa Birliği ile vize serbestisi müzakereleri yürütmekte olan hükümetin Ortadoğu’da savaştan ve yıkımdan kaçmakta olan mültecilere karşı ve bölgede yaşayan halklarımız arasına devasa bir utanç duvarı inşa ediyor olmasını insani ve ahlaki bulmuyoruz. Meclisi Ortadoğu’da sürmekte olan yangına körükle gitmek yerine barış ve halkların kendi kaderini tayin hakkı yararına diyalog ve dayanışmayı geliştirmeye davet ediyoruz.

Hükümeti savaş tezkeresi, OHAL ve beton duvarlar yerine demokrasiyi güçlendirmeye ve halklar arasına barış köprüleri kurmaya çağırıyoruz.”

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir