Altan: Evrensel bir savaş karşıtlığı oluşturulmalı

Dün Meclis’te bir yıl daha uzatılan “savaş tezkeresi”nin içeriden yürütülen savaşın dışarıya yansıması olarak nitelendiren Barış Bloku Eşsözcüsü Bahadır Altan, “Amerika, Fransa, Suriye, Rusya oralarda asker bulunduran ülkelerin savaş karşıtlarını davet edip ortak bir konferansla bir basın açıklaması planlıyoruz” dedi.

TBMM’nin açılması ile Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına sol, sosyalist ve demokrat çevrelerin tepkisine neden oldu. Barış Meclisi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) ve Barış Blok’u, AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen “savaş tezkeresi”ne tepki gösterdi.

Barış Vakfı Yöneticisi Hakan Tahmaz, Türkiye’nin karanlık bir tünele girdiğini belirterek, bu kararın Türkiye’yi iç savaşa doğru sürüklediğini kaydetti. Kendilerinin en baştan beri hem tezkereye karşı hem de savaş politikalarına, içteki siyasi kırım hareketine karşı olduklarını ifade eden Tahmaz, “Barış Vakfı olarak, bu politikalar karşısında ne yapacağımızı bugün somut hale getireceğiz. Yapacağımız toplantımız ile ete kemiğe büründüreceğiz” dedi.

Bakkalcı: Aslı olan barıştır

15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL öncesi Türkiye’de yaşananlara dikkat çeken Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Sekreteri Metin Bakkalcı da, yasama, yürütme ve yargısı ile toplumun Meclis’e yetki verdiğini hatırlatarak, şunları aktardı: “Bu yetkiyi de bu ülkede barış içinde eşit, özgür bir güven ortamında yaşayabilmek için veriyoruz. Asıl olan barıştır, asıl olan insanların eşit bir koşulda yaşamasıdır.”

‘Daha fazla çabaya ihtiyaç var’

Tezkerenin kabul edilmesini insan hakları açısından son derece kaygıyla karşıladıklarını dile getiren Bakkalcı, “Çünkü mesele nasıl savaşılacağına değil nasıl barışılacağına ilişkin çabalar göstermektir. Başta Meclis olmak üzere ilgili bütün kurumların ve grupların toplumun önüne derhal koyması gereken de barıştır” diye belirtti. İnsan hakları kurum ve savunucularının, insan hakları noktasında büyük çabalar gösterdiğini söyleyen Bakkalcı, “Bütün bu çabalar gördüğünüz gibi bugüne kadar bu yaşadığımız acıların yaşanmasını engelleyemedi. Demek ki bugüne kadar gösterilen bu kıymetli çabanın ötesinde daha fazla çaba ya ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

‘CHP Erdoğan’ı başkomutan yaptı’

Tezkerenin kabul edilmesini iki açıdan değerlendirmek gerektiğini söyleyen Barış Bloku Eşsözcüsü Bahadır Altan ise, tezkereyi içeriden yürütülen savaşın dışarıya yansıması şeklinde değerlendirdi. Süresi uzatılan tezkere kararının hem iktidar hem de Meclis’te muhalefet olan CHP açısından değerlendirilmesi gerektiğini de belirten Altan, CHP’nin izlemiş olduğu politikayı ise şu sözlerle eleştirdi: “CHP karar vermeli, ülkeyi mahvedecek bir dayatmaya destek olmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. CHP AKP’nin koltuk değneği olmuş durumda. HDP, Erdoğan’a ‘seni başkan yaptırmayacağız’ derken CHP, tezkereye ‘evet’ diyerek Tayyip Erdoğan’ı başkomutan yaptı. Bu CHP’nin ideolojisi ile çelişen bir durumdur. Bu aynı zamanda dışarıdaki işgale, operasyona da destek veren bir tavırdır.”

“Tezkereye ve OHAL’e hayır” diyerek milletvekillerine çağrıda bulunan Altan, “Amerika, Fransa, Suriye, Rusya oralarda asker bulunduran ülkelerin savaş karşıtlarını davet edip ortak bir konferansla bir basın açıklaması planlıyoruz. Çünkü Türkiye’dekilerle yeterli değil. Medyanın etkisiyle savaş neredeyse gerekli görülmeye başlandı. Bunun yolu uluslararası kamuoyunda iktidarın savaş çığırtkanlığına karşı evrensel geniş bir savaş karşıtlığı oluşturmaktır” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir