Kapatılan radyo ve televizyonlarda mesai bitmedi!

KHK’ler ile yayını durdurulan televizyon ve radyo çalışanları, çalışmalarının başında yer alarak baskılara cevap veriyor. Her sabah işlerinin başında olan emekçiler, direniş mesajı verdi.

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) hakkında kapatılma kararı verilen kanallar arasında bulunan ve internet sitesine erişimin engellendiği İMC TV’de çalışmalar durmaksızın devam ediyor. Televizyon çalışanları, sabahın erken saatlerinden itibaren iş yerlerine gelerek çalışmalarının başında yer alıyor. Maruz kaldıkları baskılara ilişkin konuşan televizyonun editörlerinden Sevinç Akyazılı, kapatmayla gazetecilik eylemlerinin engellendiğini belirterek, “Bunu “X” ya da “Y” kurumu olarak ayırmıyoruz. Çünkü demokrasi aynı zamanda çok seslilik demektir. Çok sesliliğin olmadığı demokrasinin demokrasi olduğunu söylemek mümkün değil” dedi.

Gülen cemaatine yönelik soruşturma sürecinin İMC TV’ye baskı yapmaya kadar uzandığının altını çizen Akyazılı, şöyle devam etti: “FETÖ, soruşturması kısa süre sonra tüm muhalifler üzerinde baskı mekanizmasına dönüştü. Din, dil etnisite ayırt etmeyen İMC TV’ye de sıra geldi. Sıranın İMC TV’ye gelmiş olması önümüzdeki karanlık günlerin habercisi.” Akyazılı, halkın tüm renklerini yansıtmaya ve gazetecilik faaliyetlerini sürdüreceklerini vurguladı.

‘Hayatın Sesi’ni susturamayacaklar’

hayatin-sesi-2KHK ile yayını durdurulan bir diğer televizyon kanalı ise Hayatın Sesi oldu. Kapatmalara rağmen çalışmalarına devam eden Hayatın Sesi emekçileri de haberlerini ve programlarını yetiştirmeye devam ediyor. Hayatin Sesi politika editörü Cem Şimşek ise, televizyonlarının kapatılmasına rağmen Hayatın Sesi’nin kısılamadığını ve çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Kendileriyle dayanışma içerisinde bulunanlara teşekkür eden Şimşek, “Destek ve dayanışma mesajları üzerinden güç buluyoruz. Bundan sonraki süreçte diğer kapatılan TV ve radyo kanallarıyla neler yapılabileceğini somutlaştırmak, daha ileri adımlar atabilmek için bu süreyi iyi kullanıyoruz. Arkadaşlarımız dünkü gibi heyecanlı ve dinçler. Hepimiz bu duygu içerisindeyiz. Hiçbir şeklide Hayatın Sesi’ni susturmalarına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Alevilerin sesini kısamayacaklar’

Kapatılan ve “Alevilerin sesi” olan bir diğer televizyon kanalı TV 10 da çalışmalarına devam ediyor. Sık sık, destek ziyaretlerinde bulunulan TV 10 çalışanları da mücadele mesajı verdi.

ozgur-radyo-nobet-4Özgür Radyo’da ‘Özgürlük Nöbeti’

Öte yandan web sitesine erişim engeli gelen ve kapatılma riski ile karşı karşıya olan Özgür Radyo emekçileri de, radyo binasında başlattıkları “Özgürlük Nöbeti”ni sürdürüyor. Sabah saatlerinden itibaren yerlerini alan radyo emekçileri, çalışmalarını aksatmadan halka haber ulaştırmaya devam ediyor.

‘Türkülerimizle devam edeceğiz’

KHK’lerle uydu yayını durdurulan bir diğer radyo ise 23 yıldır yayın hayatına devam eden YÖN Radyo oldu. Yayını internet üzerinde devam eden radyo çalışanları da nöbette. YÖN Radyo’nun Türkiye’nin ortak bağı olan türkülerle yayın kuruluşuna başladığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, alınan kararın derhal geri alınmasını istedi. Türkiye’nin ayrışmalara doğru gittiği uyarısında bulunan Kılınç, bu ayrışmaların önünü alacak olan ortak gücün türküler olduğunu dile getirdi. Kılınç, “Kültürümüzün gelişmesine katkıda bulunabileceğini düşündüğümüz için YÖN Radyoyu kurduk” dedi. Yaptıkları programlar ile özgür düşünceyi yaygınlaştırmayı hedef aldıklarını vurgulayan Kılınç, şiarlarının “‘Türküler artık her yerde, özgür düşünce ortamında geliştirilmeli” olduğunu hatırlattı.

Bugün gelinen nokta da kamuoyunun kendilerinin sahiplenmesi ile ne kadar doğru bir çizgide olduklarını bir kez daha gördüklerini ifade eden Kılınç, kapatma kararı geri alınıncaya kadar hukuki girişimlerinin devam edeceğini aktardı. Program akışı devam eden radyo çalışanları ise, Türküleri ile burada olmaya devam edeceklerini belirtti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir