Özgür Radyo’yu ziyaret eden Yüksekdağ: Yayınlar teslim olmadıkları için cezalandırılıyor

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hakkında kapatma kararı verilen Özgür Radyo’ya dayanışma ziyaretinde bulundu. Özgür Radyo’nun iktidar tarafından biat etmeye zorlandığını kaydeden Yüksekdağ, “Özgür Radyo teslim olmadı, onlara benzemedi. Egemenlere benzememek bir farktır, güzelliktir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, hakkında kapatma kararı verilen Özgür Radyo’ya dayanışma ziyaretinde bulundu. Yüksekdağ’a HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Aysel Güzel eşlik etti.

Özgür Radyo’nun bütün engellemelere, baskılara rağmen özgürlüğün sesini ulaştırdığını belirten Yüksekdağ, “Halkımıza, yasakların baskıların esaretin dayatıldığı bu çok ağır koşullar içinde İstanbul’da Özgür Radyo’yu dinlemek nefes almak gibi şeydir” dedi. Ne olursa olsun, demokratik kurumları, mevzilerimizi gaspetmeye çalışsalar da Özgür Radyo gibi güzellikleri sonuna kadar savunacaklarını ifade eden Yüksekdağ, “Bu kenti de bu ülkeyi de kendi çirkinliklerine benzetmeye çalışıyorlar ama bizler bu kadar çirkinlikle bu kadar kötülükle kuşatılmış bir toplum olarak ısrarla güzellikleri yaratabileceğimizi biliyoruz” dedi.

‘ÖZGÜR RADYO TESLİM OLMADI’

Özgür Radyo’nun iktidar tarafından biat etmeye zorlandığını kaydeden Yüksekdağ, “Özgür Radyo teslim olmadı, onlara benzemedi. Egemenlere benzememek bir farktır, güzelliktir. İşte Özgür Radyo gibi yayını durdurulan 23 basın kuruluşunun da tek suçu bu olduğu için hedef haline getirildi” dedi.

Türkiye’deki çeşitli kurumların, ekranları karartılarak cezalandırılmak istendiğini belirten Yüksekdağ şöyle konuştu. “Şuna emin olsunlar bu bize bir zul, ceza değildir. Özgür Radyo’nun da böyle çirkin bir saldırıyla karşı karşıya olması onu nişanıdır. Bizler herşeye rağmen konuştuğumuz için ait olduğumuz çizgiye, zemine her zamankinden daha fazla güveniyoruz. Emin olun Özgür Radyo ve diğer yayın kuruluşları da bu zor günleri aşacak. Karanlık baki olamaz. Ama bu kararları verenler, tarihlerinde bu kara lekeyle anılacak” dedi. İsmin Özgür Radyo, Hayat TV, TV10 olmasa bile, inat, direnç olacağını ifade eden Yüksekdağ, “Adımız barışı ve özgürlüğü her koşulda haykırmak olacak. Bir yerden susturuyorlarsa başka bir yerden haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

‘İSTANBUL HALKI, SESİNE SAHİP ÇIKMALI’

İstanbul halkına seslenen Yüksekdağ, “İstanbul halkının bütün farklarını yansıtan bir radyodur Özgür Radyo. Yerel bir radyo olarak değerlendirmek yetersizdir. İstanbul halkı da bu sese sahip çıkmıştır ve bundan sonra da sesine sahip çıkacağına inanıyorum. Bu dayanışma etkinliğini her koşulda sürdürmemiz gerekiyor. Faşizan anlayış gemiyi bu kadar azıya almışken verilen en büyük ders demokratik duruşun ne olduğunu göstermektir. Bu duruşu bizler gösterebiliriz. Bizler demokratik mevzilerini savunmayı tercih edelim” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte de baskı altındaki yayın kuruluşlarının yanında olacaklarını ifade eden Yüksekdağ, “Hangi siyasi görüşten olursa bütün medya çalışanlarının koşulsuz özgürlüğünden yanayız. Bilgiye ulaşma hakkının gasp edilmesi halka karşı işlenmiş en büyük kamusal suçtur. Bu nedenle Türkiye halkının kendi sesine iradesine sahip çıkması gerekiyor. Böyle bir iktidara teslim olmamak herkesin görevidir. Bizi her yerde duyacaklar bizi her yerde görecekler. Biz her koşulda konuşuruz, gerçeği göstermek için mücadele ederiz. Bu gerçeği karartanlar utansın. Bu sesi susturmaya çalışanlar utansın. Herşeye rağmen bu ağır baskılar altında habercilik yapan arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KAPATMA KARARLARI GERİ ÇEKİLMELİ’

Yüksekdağ’ın ardından söz alan Özgür Radyo’nun Genel Yayın Koordinatörü Derya Okatan, gerçeklerden ve ilkelerinden vazgeçmediklerini söyledi. Her kapatılmanın ardından yeniden yayın yaptıklarını dile getiren Okatan, basın kuruluşları için verilen kararın kaldırılmasını talep etti. 3 gündür özgürlük nöbetinde olduklarını belirten Okatan, “Bugün kapımıza mühür vursalar da direneceğiz. Özgür Radyo mutlaka yayınını sürdürecek. 10 Ekim yeni yayın dönemidir bu tarih hala geçerlidir” dedi. Cezanın dinleyicilere verildiğini söyleyen Okatan, radyonun kapatılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Ziyaretin ardından Yüksekdağ ve beraberindeki heyet, kapatılan diğer televizyon kanalları, İMC TV, Hayatın Sesi ve TV 10’a dayanışma ziyaretine devam etti. (Kaynak: ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir