‘Gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceğiz’

23 televizyon ve radyonun binasının basılması, Özgür Radyo emekçilerinin işkence ile gözaltına alınması Taksim’de protesto edildi. Yüzlerce kişi “Özgür basın susturulamaz” diye haykırarak, sesine sahip çıkacağını belirti. Özgür basın emekçileri ise gerçekleri yazmaktan, halka ulaştırmaktan vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

Başbakanlık kararnamesi ile kapatılan Özgür Radyo, İMC TV, Yol TV’nin de aralarında olduğu televizyon ve radyoların binalarına yapılan polis baskını ve Özgür Radyo çalışanlarının işkence ile gözaltına alınması Taksim’de protesto edildi.

Galatasaray Meydanı’nda yapılan açıklamaya ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, ESP MYK ve PM üyeleri, SGDF, EMEP İl Başkanı Güven Gerçek, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, HDP Milletvekili Erdal Ataş, İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişi katıldı. Ayrıca kapatılan televizyon ve radyoların emekçileri de açıklamaya katıldı.

Özgür Radyo dinleyicileri, Kadıköy’de açıklama yaptıktan sonra toplu olarak Taksim’e geçti. Radyo emekçileri ve dinleyicileri “Özgür Radyo susturulamaz”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları ile açıklamanın yaptığı alana yürüdü.

‘NE YAPARSANIZ YAPIN GERÇEKLERİN HALKA ULAŞMASINI ENGELLEYEMEZSİNİZ’

Eylemde ilk olarak TGS Genel Başkanı Uğur Güç açıklama yaptı. Kapatılan radyo ve televizyonların Kürtlerin, Alevilerin, kadınların, gençlerin ve tüm ötekileştirilenlerin sesi oldukları için kapatıldıklarını söyleyen Güç, “Hep birlikte buna karşı durmalıyız” dedi.

Radyolar ve televizyonlar kapatılsa da gerçeklerin halka ulaştırılmasının engellenemeyeceğini vurgulayan Güç, “Ne yapsa da bu iktidar gerçeklerin halka ulaştırılmasını engelleyemeyecek” şeklinde konuştu.

‘DAYANIŞARAK YIRTACAĞIZ BU KARANLIĞI’

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, basının bugüne kadar hep baskı altında olduğunu, ancak hiçbir zaman şimdiki kadar karanlık bir dönemin yaşanmadığını belirtti. Onlarca gazetecinin katledildiğini, gazetelerin bombalandığını hatırlatan Eren, “Bugün de bu karanlığı yıkacağız. Dayanışarak yıkacağız” dedi. Eren, özgür basına yönelik saldırı karşısında sessiz kalan basına seslendi, “Yarın sıra size de gelebilir. Susmayın.”

Hayat TV adına konuşan Arif Koşar, “Son da söyleyeceğimiz başta söyleyelim; bizi susturamayacaksınız” diyerek konuşmasına başladı.

Televizyon ve radyoların, Cizre’de, Sur’da, Roboski’de insanlar katledildiğinde, Soma’da iş cinayetleri yaşandığında kimse görmesin diye kapatıldığını belirten Koşar, ne olursa olsun gerçekleri halka ulaştıracaklarını söyledi.

‘DİRENECEĞİZ, DURMAYACAĞIZ’

İMC TV Yayın Yönetmeni Eyüp Burç, 5 yıl önce burjuva basının, “Tekçi, ırkçı, milliyetçi, militarist ve devletçi” yapısına karşı alternatif olmak için kurulduklarını söyledi, Kobanê’den Şengal’e, Cizre’den Diyarbakır’a, Soma’ya kadar ezilenlerin sesini dünyaya duyurduklarını kaydetti. Asla egemenden yana değil, ezilenden yana haber yaptıklarını vurgulayan Burç, “Direneceğiz, durmayacağız” dedi.

TV10 adına konuşan Veli Haydar Güleç, yaşananların ifade özgürlüğünün ayaklar altına alınmasının göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye’deki teklik politikasına “tek ses”in de eklendiğini söyleyen Güleç, “500 kanaldan tek ses çıkmasını istiyorlar o da muktedirin sesi. Ama halkın sesi, susturulamaz, tekleştirilemez” dedi.

’21 YILDIR SUSMADI, YİNE SUSMAYACAK’

Özgür Radyo adına konuşan Leyla Abay, 21 yıldır, tüm ezilenlerin sesini mikrofonlarından yükselttiklerini söyledi. Özgür Radyo’nun “Müzik kutusu olmayacağız” iddiasıyla yola çıktığını ve farklı ses ve yorumla ezilenlerde yana yayın yaptığını kaydeden Abay, defalarca kapatma cezası aldıklarını, çalışanlarının tutuklandığını söyledi.

HDP Milletvekili Erdal Ataş, iktidarın darbeyi OHAL’le derinleştirdiğini belirtti, özgür basına yönelik saldırıları kınadı. Ataş, saldırıların iktidarın çaresizliğinin göstergesi olduğunu belirterek, “Özgür basının daha özgür haberler yapacağı günler uzak değil” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir