HDP, DBP, DTK, HDK: Boyun eğmeyeceğiz

HDP, DBP, DTK ve HDK, ortak açıklama yaparak, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in derhal serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada, “Baskı, imha ve tutuklamalarla yıldırmak isteyenlere boyun eğilmesi söz konusu değildir” denildi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ertuğrul Kürkçü ve DTK Eşbaşkanları Leyla Güven ile Hatip Dicle tarafından yapılan açıklama şöyle:

“7 Ekim 2016’da mahkeme önüne çıkarılacak olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek 147 gündür tutukludur. Sayın Yüksek’in, hukuksuz bir gözaltı sürecinden sonra, parti ve halk toplantılarında yaptığı konuşmalardan, yani fikirlerini ve düşüncelerini ifade etmesinden dolayı gayri ciddi, mesnetsiz ve uydurma gerekçelerle tutuklanması tamamen siyasi amaçlı olmuştur.
Seçimle DBP’ye kaybettiği belediyeleri kayyum atayarak ele geçirmek isteyen iktidar, Belediye Eşbaşkanlarını, belediye meclis üyelerini, DBP Parti Meclisi üyelerini tutukladığı gibi Eş Genel Başkanı’nı da tutuklamıştır. Kamuran Yüksek hakkında savcılık herhangi bir şiddet eylemiyle ya da DBP dışında bir örgütle bağı olduğuna ilişkin her hangi bir kanıt ileri sürememiştir.

‘ÇARESİZLİKTEN TUTUKLAMAYA BAŞVURUYORLAR’

Bu hukuksuz uygulamaların anlamı Erdoğan-AKP iktidarının Kürt siyasi hareketine yönelik büyük bir tasfiye operasyonu yapıyor olmasıdır. Demokratik siyasetin nefes borularının kesilmesidir.
OHAL rejimini Kanun Hükmünde Kararnamelerle sürdüren iktidar her türlü evrensel hukuk ilkesini ve insan haklarını, her türlü demokratik yaklaşımı tamamen ortadan kaldırmaktadır. Fikirlerle ve politikalarla başa çıkamayan iktidar, çaresizliğinden tutuklamalara başvurmaktadır.

‘BOYUN EĞİLMEYECEK’

Bir kez daha vurgulayalım ki, hiçbir iktidar zulüm ve baskıyla abat olmamıştır. Bu iktidara karşı muhalefet eden tüm yapıları siyaset alanından silme çabaları sonuçsuz kalacaktır. Baskı, imha ve tutuklamalarla demokratik siyaset yapanları yıldırmak isteyenlere boyun eğilmesi söz konusu değildir.

Hukuksuz olarak tutuklanmış olan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in 7 Ekim’deki duruşmasında serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” (ANF)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir