İHD cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti

İHD Cezaevi Komisyonu, Menemen R Tipi ve Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutsaklarla yaptıkları görüşmeler sonucu yaşanan hak ihlallerini raporlaştırarak kamuoyu ile paylaştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevi Komisyonu, Menemen R Tipi ve Silivri Kapalı Cezaevi’nde kalan tutsaklarla yaptıkları görüşmeler sonucu yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu İHD İstanbul Şubesinde yaptıkları basın toplantısı ile duyurdu. Hapishane Komisyonu üyesi Avukat Gülseren Yoleri ve Avukat Zeynep Ceren Boztoprak’ın cezaevlerine giderek yaptıkları görüşmeler sonucunda hazırlanan raporu ise İHD Üyesi Sevim Kalman okudu.

“Bu rapor, derneğimiz şubesine mektup veya sair şekillerde ulaşan hak ihlalleri göz önünde bulundurularak, başvurucu mahpuslarla birebir yapılan mülakat ile oluşturulmuştur” diyen Kalman, Menemen R tipi ve Silivri Kapalı Cezaevi’ndeki durumun raporlaştırılmasını burada yaşanan hak ihlalleri ile ilgili olduğunu belirterek, önümüzdeki süreçte tüm Marmara Bölgesi cezaevlerini ziyaret edeceklerini söyledi.

Kalman, daha sonra 12 tutsak ile yapılan birebir görüşmeler sonucu edindikleri bilgileri paylaştı. Rapora ilişkin hak ihlali yaşayan tutsaklardan bazıları şöyle:

Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bilir Kaya:

“İnan Kızılkaya ile birlikte tecritteler. Hiçbir ihtiyaçları karşılanmadığı (kantin, masa, vs…) gibi FETÖ soruşturması kapsamında getirilen birisini İnan ve Zana’nın bulunduğu hücrede 3 gün tutmuşlar. Burada can güvenliklerinin olmadığını ve ilk defa bir avukat geldiğini belirtti. Daha önce kaldıkları 5 No’lu cezaevine gönderilmeyi talep etti.”

Özgür Gündem gazetesi Yazı İşleri’nden sorumlu İnan Kızılkaya:

“Bilir Kaya ile aynı açıklamalarda ve taleplerde bulundu.”

Menemen R Tipi Cezaevi’nde hasta tutsak Sibel Çapraz:

“Tam teşekküllü hastaneden ‘cezaevinde kalamaz’ raporu var, ancak tahliye edilmiyor. Polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralanmış 15 kez ameliyat olmuş, doktorunun ‘Baltalimanı Kemik Hastanesi’ dışında bir hastanede tedavisi yapılamaz raporuna rağmen sevki yapılmıyor. Bulunduğu cezaevi çevresindeki hastanede teknik koşullar kısıtlı olduğu için tedavisine devam edilemiyor. Ameliyatlar nedeniyle tek başına temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Tek kişilik odada kalıyor, ağır lağım kokusundan rahatsız. Temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için derhal tahliye edilme talebi var; aksi halde ihtiyaçlarını karşılamasına yardım edecek bir mahpusun olduğu koğuşta kalabileceği ailesine de yakın (VAN) olan ve tedavi koşullarının bulunduğu bir cezaevine sevk edilmeyi talep etti.”

Menemen R Tipi Cezaevi’nde hasta tutsak Ergin Aktaş:

“İki elini kaybetmiş, ATK’nın 3 tane ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu var; ancak savcılık ‘canlı bomba’ olduğunu, toplum açısından somut tehlike teşkil ettiğini belirten bir gerekçe il tahliye taleplerini reddetti.”

Silivri Cezaevi’nde Müslüm Cevahir Vurucu:

“Telefon 15 günde bir aile görüşü, haftada bir arkadaş görüşü yasak, açık görüş 2 ayda bir, 2017 Haziran’a kadar bayram görüşü yaptırılmayacağı bildirilmiş, Gündem, Birgün ve Evrensel gazetesi alınmıyor. Hastalık sorunları yok. Yemekler kötü.”

Açıklama raporun okunması ardından son buldu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir