Kapatılan radyo ve TV kuruluşlarının temsilcileri Meclis’te

Kapatılan radyo ve televizyon kanallarının temsilcileri HDP’yi ziyaret etti. HDP Grup Başkanvekili İdirs Baluken, hukuksuz bir şekilde kapatılan Özgür Radyo, Hayatın Sesi, TV10, Azadi TV ve Jiyan TV temsilcileri ile Meclis’te bir araya geldi.

OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle kapatılan muhalif radyo ve televizyon kanallarının temsilcileri Ankara’ya geldi. Temasları kapsamında sabah saatlerinde RTÜK üyeleriyle görüşen medya temsilcileri, daha sonra Meclis’e geçtiler. HDP’yi ziyaret eden temsilcileri Özgür Radyo, Hayatın Sesi, TV 10, Azadi TV ve Jiyan TV temsilcilerini HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken kabul etti.

Radyo ve TV temsilcileri karşılaştıkları hukuksuzluğu ve haksızlığı dile getirdikten sonra, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, gruplarında böyle bir gündemle basın emekçilerini konuk etmenin burukluğunu ifade etti.

Darbe girişimini “Allah’ın bir lütfü” olarak gören bir zihniyetin basın üzerinde tam bir tasfiye operasyonu yürüttüğünü vurgulayan Baluken, “OHAL düzenlemeleri tüm toplumsal dinamikleri tasfiye amacı gütmektedir. Bu tehlikeli bir gidişattır. Demokratik kurumlar ortadan kaldırılmaktadır. Parlamento iradesi vesayet altına alınmıştır. Bugün TV’lere yapılan polis baskınlarının 15 Temmuz gecesi darbecilerin baskınlardan hiçbir farkı yoktur” dedi.

Zarok TV ve Jiyan TV’nin kapatılmasını aynı zamanda bir kültürel soykırım saldırısı olarak değerlendiren Baluken, bu uygulamaların ortadan kaldırılması için içeride ve uluslararası düzeyde verilecek mücadelelerin bir parçası ve takipçisi olacaklarını belirtti ve sözlerine “Türkiye tekten büyüktür; bu da unutulmasın” diyerek son verdi.

Radyo ve televizyon kanalı temsilcilerinin Meclis’te grubu bulunan diğer partilerle de görüşme girişiminde bulunacağı öğrenildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir