Mühürlemeye tepki: Gün dayanışma günüdür

İMC TV’nin mühürlenmesi sırasında binada bulunan milletvekilleri, parti temsilcileri 23 yayın kuruluşunun OHAL kararnamesiyle kapatılmasına tepki gösterdi. “Demokrasiden yana olan herkesin bugün kapatılan kanallar yanında olmalıdır. Gün dayanışma günüdür” denildi.

Özgür Gün Tv, Hayat Tv, İMC ve Özgür Radyo’nun da olduğu 12 televizyon ve 11 radyo OHAL gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Sabah saatlerinde Hayat Tv’nin binasını mühürleyen polisler ardından İMC TV’yi bastı, rejideki tüm malları sayarak, mühürledi. Kanal emekçileri, sloganlar atarak ve ‘Çav Bella’ marşını söyleyerek, polisi protesto etti.

İMC TV’ye destek amacıyla binaya gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK/Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Pervin Buldan, HDP PM üyesi ve sanatçı Pınar Aydınlar, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, CHP heyeti ve birçok gazeteci AKP iktidarının verdiği karara tepki gösterdi.

‘GERÇEKLERİN SESİNİN YANINDAYIZ’

ETHA’ya konuşan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, 7 Haziran’dan bu yana Saray rejiminin baskının giderek arttığını, 15 Temmuz’dan bu yana KHK’lerle Saray hukuksuz ve keyfi uygulamalarını devam ettirdiğini belirtti. Otlu, işten atılan emekçileri, zulüm ettiği halkların sesini duyuran, faşist uygulamaları teşhir eden özgür basını kapatarak, sesimizi kısmaya çalıştıklarını vurguladı. Otlu, AKP’nin tek ses istediğini, çoğulcu, renkli, kendisine muhalif kimsenin sesini duymak istemediğini ifade etti. Otlu, AKP’nin yalanlarını deşifre eden muhalif hiçbir yayın organı görmek istemediğini belirtti, “O yüzden gerçeğin aktaran İMC TV’nin, Özgür Gün TV’nin, TV 10’un ve Özgür Radyo’nun, gerçeklerin sesinin yanındayız” dedi.

‘CNN TÜRK NASIL BASILDIYSA MUHALİF KANALLAR ÖYLE BASILIYOR’

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, burada bulunmanın üzücü olmanın yanında, dayanışma ruhunun büyüttüğünü, direnmenin güç verdiğini belirterek, “Devletin korktuğu da dayanışmamız ve direncimiz” dedi. Kerestecioğlu, bu baskınların darbe olduğunu ifade ederek, “15 Temmuz’da CNN Türk nasıl basıldıysa bugün de muhalif kanallar öyle basılıyor” diye vurguladı. Kerestecioğlu, tüm basın emekçilerine seslenerek, “Sindirilmeye çalışılan muhalif gazetecilerin yanına gelerek, meslektaşlarınızla da dayanışın. Çünkü; bu baskılar sizi de bulacak” diye belirtti.

Kerestecioğlu, kadınların, LGBTİ’lerin, emekçilerin, ezilenlerin sesi olan İMC TV’yi, Hayat TV’yi, Özgür Radyo’yu kapatarak sesimizi kısmaya çalıştıklarını ifade etti,”Bugün bu darbeyi yapanlar tarihe kara bir leke olarak geçerken, sesleri kısılmaya çalışan özgür basın emekçileri geri gelecek ve onurlu olduklarını gösterecek” dedi.

‘GÜN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR’

HDP Milletvekili Pervin Buldan, bu gidişata bir dur denmezse ülkeyi çok daha karanlık günlerin beklediğini vurguladı. Buldan, muhalif olan kim varsa sesinin kesilmek istediğini belirterek, “Bütün bu yapılanlar askeri darbe değil fakat; siyasi darbedir” dedi. Buldan, Türkiye’deki özgürlüklerin AKP tarafından ele geçirilmeye çalışıldığını kaydetti. AKP hükümetinin kendisi gibi düşünmeyen, kendisine biat etmeyen basın-yayın kuruluşlarına yönelik bir darbenin yapıldığını belirtti. Buldan, Türkiye’de birçok etnik grubun inancın yaşadığını ifade ederek, bu kesimlerin sesini duyuran kanalların karartılmaya çalışıldığını kaydetti. Buldan, “Demokrasiden yana olan herkesin bugün kapatılan kanallar yanında olmalıdır. Gün dayanışma günüdür” dedi.

HDP PM üyesi ve sanatçı Pınar Aydınlar da kapatılan İMC TV’den, Hayat TV’den, Kürtçe yayın yapan Med Nuçe ve Zarok TV’den sistemin ne kadar korktuğunun göstergesi olduğunu belirtti. Aydınlar, savaşın borazanlığını yapan ve Saray’a biat kültürünün yaymaya çalışan yandaş medyaya karşı; halkların, ezilenlerin sesi olan özgür basının var olduğunu ve var olacağını vurguladı. Aydınlar, “Kapatılan özgür basının yanındayız, kimsenin gücü yetmez sesimizi kısmaya” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir