Özgür basına saldırılar Ankara’da protesto edildi: ‘Haber alma hakkımıza sahip çıkacağız’

Özgür basına yönelik saldırılar Ankara’da protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Yüksel Caddesi’nde yapılan açıklamada, “Ülkemizin işçi ve emekçilerinin, halkın, ezilenlerin sesi olan TV kanallarını kapatan darbeci zihniyeti protesto ediyoruz” denildi.

Özgür Gün TV, Jiyan TV, Zarok TV, Azadi TV, Hayatın Sesi, İMC TV ve Özgür Radyo’nun kapatılması Yüksel Caddesi’nde yapılan açıklamayla protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla yapılan eylemde açıklamayı DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu.

Basın kuruluşlarına vurulan mühürlerin halkın haber alma hakkına vurulduğunu belirten Görgün, “Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğüne ve halkın gerçek ve doğru haber alma hakkına yönelik ciddi bir saldırı ile karşı karşıyayız. Hükümetin çizgisi dışında, emekten, demokrasiden ve barıştan yana yayın yapan, iktidarın değil halkın sesi olan basın organlarına yönelik gerçekleştirilen bu darbe, ülke tarihine şimdiden kara bir leke olarak geçmiştir” dedi.

Görgün, 15 Temmuz darbe girişiminin AKP iktidarı tarafından fırsata dönüştürüldüğünü vurguladı ve şunları kaydetti: “İktidar tarafından susturulan televizyonlar kamu emekçilerinin, işçilerin, kadınların, gençlerin, çevre mücadelesi verenlerin, çocukların, sesini başka hiçbir yerde duyuramayan her kesimin, her türlü inanç grubundan yurttaşın gerçek sorunlarını ekrana yansıtmıştır. Ülkemizin işçi ve emekçilerinin, halkın, ezilenlerin sesi olan TV kanallarını kapatan darbeci zihniyeti protesto ediyoruz.”

TGS’den Cem Gurbetoğlu ise şunları söyledi: “Son yıllarda sık sık söylüyoruz, gazetecilik suç değildir. Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle, halka gerçekleri gösterdikleri için gazetecilere davalar açılıyordu, arkadaşlarımız tutuklanıyordu, cezaevlerinde yatıyorlardı ama şimdi bu saldırıların çapı genişledi. Artık televizyonların kapatılması, radyoların kapatılması, yayınlarının durdurulması gündemde. Çocuk kanallarının bile kapatıldığı bir durum var ortada.”

Basın açıklaması boyunca, “Susma haykır özgür basın vardır”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir