Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Okatan: Kapatma kararları MİT raporlarıyla verildi

Kapatılan yayın kuruluşları temsilcileriyle RTÜK’le görüşme yaptıklarını söyleyen Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Derya Okatan, kapatma kararlarının MİT raporlarıyla verildiğine dikkat çekti. Okatan, “RTÜK yetkileriyle görüşme yaptık. RTÜK’ün bypass edildiğini gördük. Başbakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon, MİT’in istihbarat raporları doğrultusunda 23 kuruluş hakkında kapatma kararı vermiştir” diye konuştu.

Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Derya Okatan, radyonun mühürlenmesi ve çalışanların gözaltına alınmasına tepki gösterdi, “Arkadaşlarımız hukuksuz karara ortak olmamak için kapıları açmamıştır” dedi.

ETHA’ya değerlendirmede bulunan Derya Okatan kapatma kararıyla ilgili RTÜK’le görüşme yaptıkları sırada radyonun mühürlendiğini ve çalışanlarının darp edilerek gözaltına alındığını belirtti.

Okatan şöyle konuştu:

“OHAL kararnamesi kapsamında radyomuz hakkında verilen kapatma kararının geri çekilmesi Ankara bulunduğum sırada radyomuz AKP iktidarı tarafından gasp edildi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kapatılan yayın kuruluşları hakkında yeniden değerlendirme yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklama üzerine kapatılan radyo ve televizyon kanallarının temsilcileri olarak Ankara’ya geldik. Önce RTÜK’le görüşme yaptık. HDP kontenjanında Ersin Öngel, CHP kontenjanında İsmet Demirdöven ve Başkan Vekili Esat Çıplak ve RTÜK Başkanı Özel Kalem Müdürü’yle görüşme yaptık. Görüşmede RTÜK’ün bypass edilmiş olduğunu gördük.”

Yaptıkları görüşmede RTÜK üst kurulunun 23 yayın kuruluşu hakkında Üst kurulun kapatma gerekçesi ve süreciyle ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyleyen Okatan, kapatma kararlarının MİT istihbarat raporlarıyla alındığını kaydetti. Okatan, “Başbakanlık bünyesinde oluşturulan komisyon, MİT’in istihbarat raporları doğrultusunda 23 kuruluş hakkında kapatma kararı verilmiştir” diye konuştu.

Tamam hukuksuz verilmiş kararlarla karşı karşıya olduklarını kaydeden Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Derya Okatan, çalışanların radyo kapısını açmamasının gerekçesinin de bu hukuksuzluk olduğuna dikkat çekti. Okatan şöyle konuştu: “Bu hukuksuz karara ortak olmamak için arkadaşlarımız kapıları açmamıştır. Kapılarımız kırılarak arkadaşlarımız darp edilerek gözaltına alındı, yayınımız kesildi.”

“Bu hesap bitmedi. Bu AKP iktidarının 23 yayın kuruluşunu tamamıyla gasp etmesidir” tepkisinde bulunan Okatan, “Toplumsal muhalefetin ezilenlerin sesinin kısılmasıdır. Biz 21 yıllık yayınımızda söylediğimiz her sözün arkasındayız. Özgür Radyo, her türlü varlığını sürdürecek” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir