Özgür Radyo’yu polis bastı – YENİLENDİ

Başbakanlık kararnamesi ile kapatılan Özgür Radyo’nun binası polis tarafından baskın düzenlendi. Radyo’da bulunan çalışanlar işkenceyle gözaltına alındı.

Başbakanlık kararnamesi ile kapatılan Özgür Radyo’nun binası Güvenlik Şube ve Mali Şube polisleri tarafından baskın yapıldı.

Kadıköy’de bulunan radyoya gelen RTÜK görevlileri sadece yayın odasını mühürlemek için geldiklerini, güvenlik şube polislerinin ise içeride herhangi bir gözaltı yapmayacaklarını söyledi.

Özgür Radyo yetkilileri yayınlarını sürdürmek istedikleri için kapıyı açmayacaklarını söylerken, polisler, kapının açılmaması durumunda kapıyı kırarak içeri gireceklerini belirtti.

Polis daha sonra radyonun kapısını kırarak içeri girdi. İçeride bulunan radyo çalışanları Ali Sönmez Kayar, Can Karakulak, Ardanuş Ateş, Zeynep Derya Yıldız, Arzu Demir, dayanışma amacıyla içeride bulunan ETHA Müdürü Önder Öner, ETHA muhabiri Ezgi Özer, Atılım Genel Yayın Yönetmeni Deniz Bakır, ESP MYK Üyesi Sedat Şenoğlu, HDK İl Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Ayva, haber takibi yapan JINHA muhabiri Öykü Dilara Keskin, soyismini öğrenemidiğimiz Nevcihan isimli radyo çalışanı gözaltına alındı.

Özgür Radyo çalışanları baskını “Özgür basın susturulamaz”, “Özgür Radyo susturulamaz” sloganlarıyla protesto etti.

Baskın sırasında polis radyo çalışanı Ali Sönmez Kayar’ın kafasını masaya vurarak yaraladı. Baskın sırasında yayında olan Arzu Demir, yayın odasında zorla çıkarılarak gözaltına alındı.

Baskın öncesi Özgür Radyo’nun karasal yayını kesildi. Radyo’nun bulunduğu sokak polis tarafından kesildi. Radyo’ya destek için toplanan aralarında ETHA editörü İsminaz Temel ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi’nin de olduğu kitleye polis saldırdı. Polisin saldırısında ETHA muhabiri Pınar Gayıp ve SGD üyesi Özge Doğan gözaltına alındı.

Özgür Radyo’daki aramalar devam ediyor.

(ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir