RTÜK üyeleri: Karar bizim değil iktidarın

RTÜK üyeleri, kapattıkları radyo ve televizyon yetkililerine yaptığı görüşmede, “Bizim bu olan bitenden haberimiz yok. Biz bir şey yapamıyoruz, hakkınızı uluslararası mahkemelerde arayın” diyerek iktidarın siyasi müdahalesiyle karartmaların gerçekleştiğini aktardı.

Ekranları karartılan, Hayatın Sesi, Jiyan, Azadi, Zarok TV ile Özgür Radyo’nun temsilcileri Ankara’ya gelerek girişimlerde bulundu. CHP, HDP ve MHP’nin RTÜK üyeleri ve RTÜK Başbakanın özel kalem müdürü ile görüşen kurum temsilcileri, yapılan hukuksuzluğa tepki göstererek bu duruma bir önce son verilmesini istedi. Ancak edinilen bilgilere göre, RTÜK üyeleri de yapılan iş ve işlemden haberdar olmadıklarını belirterek, genel olarak alınan kararların ve atılan adımların, “siyasi karar olduğu” yönünde görüş bildirdiler. Yapılan görüşmelerde RTÜK üyeleri alınan kararların kendilerinden bağımsız alındığı ve RTÜK’ün bay-pas edildiğini belirten üyeler, kararların Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında kurulan komisyon tarafından verildiğini ancak bu komisyonda kimlerin yer aldığını bilmediklerini aktardı.

Genel olarak söz konusu komisyonda RTÜK bürokratların yer aldığına ilişkin yorumlarda bulunan RTÜK üyeleri, “Yayına son verme yetkisi KHK ile elimizden alınmıştır. MGK kararları ve devlet politikası ile bu kararlar alınıp uygulanıyor” değerlendirmesini yaptı. “Yapacakları bir şey olmadığını” belirten RTÜK üyeleri, söz konusu mağduriyetlerin giderilmesi için konunun uluslararası hukuk kurumlarının gündemine taşınmasını önererek, “Hakkınızı uluslararası mahkemelerde arayın” dedikleri öğrenildi.

Ayrıca önümüzdeki günlerde karartılan kanalların lisanslarının iptal edilmesi konusunun da RTÜK gündemine getirileceği öğrenildi. AKP ve destek verirse MHP’nin oyları ile bu lisanların iptale edilebileceği belirtiliyor.

Bu arada Ankara’da bulunan kurum temsilcileri HDP ve CHP ile görüşecek. AKP’den de randevu talep eden kurum temsilcilerine herhangi bir yanıt verilmezken, Numan Kurtulmuş ile yarın için yapılmak istenen görüşmeye ilişkin de herhangi bir geri dönüş yapılmadığı öğrenildi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir