Saray/AKP, iktidar uğruna bölgeyi kan gölüne çevirmeye kararlı

Başbakan Binali Yıldırım, Irak’taki Türk askeri varlığıyla ilgili yaşanan gerginlikte meydan okudu: “Irak hükümeti ne derse desin, Türk askeri bölgede kalacaktır.”

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.

Irak meclisi Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan birliği nedeniyle Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘protesto edip’ kınamıştı.

IŞİD karşıtı koalisyonda görevli ABD’li komutanı albay John Dorrian ise Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi de Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadesini kullanmıştı.

Son olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Irak’ta yapılması planlanan operasyonlar Irak hükümeti önderliğinde olacak. Türk askerinin bu operasyonlarda yer alıp almayacağıysa Irak yönetimine bağlı” demişti.

‘Irak’ın haddine değil’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde bir konuşma yapan Yıldırım, Türk varlığının Irak’ta kalmaya devam edeceğini söyledi: “Irak hükümeti ne derse desin, DEAŞ’a karşı mücadele ve demograik değişikliklere izin vermemek için bölgedeki varlığımız devam edecektir. Bizim istediğimiz daha fazla kan akmaması ve oldu bittilerin önüne geçmektir. Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddine değildir.” (Diken)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir