Gazeteci Kızılkaya: Can güvenliğim yok

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özgür Gündem gazetesinin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, duruşmada can güvenliği olmadığını söyledi, can güvenliği sağlanarak duruşmalara getirilmesini istedi.

ozgur-gundem-durusma

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan Fehim Işık ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma, kimlik tespiti ile başladı.

‘GAZETECİYİM, GAZETECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİM’

3 Mayıs’ta başlatılan kampanya kapsamında, Özgür Gündem’le dayanışmak için nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığını belirten Fehim Işık, “Bu bir dayanışma kampanyasıydı. Bu kampanyaya ben de destek verdim. Dayanışmanın esaslarından biri gazeteler ve gazeteciler üzerindeki baskıydı. Şimdi bakınca da o dayanışmanın ne kadar haklı olduğunu görebiliyoruz” dedi.

23 radyo ve televizyon hakkında kapatma kararı verildiğini hatırlatan Işık, savunmasını şöyle sürdürdü: “Ben gazeteciliğe başladıktan sonra onlarca gazeteci faili meçhule kurban gitti. Ama hukuk onların katilini bulmak konusunda aceleci davranmadı.”

Gazetecilik faaliyetlerinde dolayı gazetecilerin yargılanmasının hukuksuz olduğunu belirten Işık, “Ben gazeteciyim, gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Dayanışmaya katılarak gazetecilik yaptığım için suç işlediğimi de düşünmüyorum beraatımı istiyorum” dedi.

KIZILKAYA: CAN GÜVENLİĞİM YOK

Silivri Hapishanesi’nde tutuklu olan İnan Kızılkaya, ağır tecrit altında kaldıklarını aktardı. Mahkemeye gidip gelirken, ring aracında can güvenliği sorunu yaşadıklarını vurgulayan Kızılkaya, “Buraya gelmek başlı başına işkence. Adli mahkumlarla ring aracına bindiriliyoruz. Onlara, ‘terörist’ denilerek, tehdit ettiriliyoruz” diye belirtti.

Avukat Özcan Kılıç, Kızılkaya’nın ring aracında linç edilmekten kaygılandığını belirtti, hapishane yönetimine güvenli koşullarda getirilip, götürülmesi için müzakere yazılmasını istedi.

Mahkeme, bu talebi kabul etti. Fehim Işık’ın pasaportunun iptalinin geri alınması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazının, işlem yapılmadığı için yeniden gönderilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı 24 Kasım’a erteledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir