“Kobanê düştü düşecek” diyene yanıt sokakta verildi

Kobanê’ye yönelik DAİŞ saldırılarına karşı 2014 yılının 6, 7 ve 8 Ekim tarihlerinde Kürdistan’da serhildana kalkan halk, Ortadoğu’nun tarihini değiştirdi. Devlet ve Hizbulkontra çetelerinin saldırılarına rağmen Kobanê’nin sesi duyulana kadar alanlardan ayrılmayan yüz binlerden 50’yi aşkın insan can verdi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye dönük 2014 yılında başlattığı saldırı birçok açıdan dönüm noktası oldu. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşecek” söylemi Türkiye’nin çetelere verdiği desteği gözler önüne sererken, çetelerin 5 Ekim akşamı kente girmesi ve katliam tehlikesinin doğması üzerine Kürdistan ve Türkiye’de alanlara çıkan yüz binler, Türkiye destekli çete saldırılarına kayıtsız kalmayarak, her yeri direniş alanına çevirdi. 2 yıl önce 6-7-8 Ekim’de alanlara çıkarak tarihi bir direniş sergileyen Kürt halkına dönük Hür Dava Partisi adı altında örgütlenen Hizbulkontra çeteleri ve devlet güçleri saldırılar gerçekleştirdi. Saldırılarda Diyarbakır, Mûş, Batman, Antep, Van, Urfa, Siirt, Mardin, Bingöl, İstanbul, İzmir ve Adana’da 50’yi aşkın yurttaş yaşamını yitirdi.

Direniş sahipleri birçok alanı kontrol altına aldı

Aylarca süren direnişin ardından Kobanê’de çeteler ile adeta göğüs göğse çatışmalar yaşanırken, Türk askerleri ise 6 Ekim’de Suruç sınırındaki köyleri terk ederek geri çekildi. Bunun üzerine aynı gün Kobanê’ye yönelik saldırılara karşı Kürdistan ve Türkiye’nin birçok noktasında aynı anda patlak veren direniş giderek yayıldı. Suruç’ta başlayan direniş, kısa sürede tüm Kürdistan ve Türkiye kentlerine yayıldı. 7’den 70’e halk büyük bir öfke ile sınıra doğru yürüyüşe geçerken, yine Batman, Diyarbakır ve Van’da ise sokaklara dökülen halk AKP destekli DAİŞ saldırılarına karşı günlerce alanlarda direndi. Kobanê halkının katliam ile yüz yüze kalmasına kayıtsız kalmayan Kürt halkı, birçok merkezde çetelere verdiği destekten dolayı AKP il ve ilçe binalarını kuşatırken, bir yandan ise birçok alanı kontrol altına aldı.

Halka dönük Hizbulkontra güçleri ile saldırı gerçekleştirildi

Direnişin kent kent, ilçe ilçe ve hatta sokak sokak yayıldığı Türkiye ve Kürdistan’da halk eylem alanlarını bırakmayarak Kobanê’ye saldırılara karşı durdu. Elîh’te sokağa dökülen halk İl Merkez Jandarma Komutanlığı’na yürüyerek karakola saldırırken, Amed’te sokağa çıkan yurttaşlar kentin hemen hemen tüm mahalle ve sokaklarına yayılan eylemlerle saldırılara cevap oldu. Direnişe geçen halka bir yandan polis ve asker, diğer yandan ise Hizbulkontra çeteleri saldırmaya başladı. Bunun en somut örneği ise 7 Ekim’den sonra Kürdistan’da çatışma alanlarından polislerin komple geri çekilmesi ve yerini Hür Dava Partisi adı altında toplanan Hizbulkontra güçlerine bırakması ile gün yüzüne çıktı. Amed’te yaşanan çatışmalar 28 Mart serhildanını aratmayan görüntülere sahne olurken, kentin dört bir yanı direniş alanına dönüştü.

Günlerce süren direnişte sokakları bırakmayan halka dönük saldırılarda direniş kentlerinde 50’nin üstünde yurttaş yaşamını yitirirken, yüzlerce yurttaş ise yaralandı. Katledilenlerin failleri ise yakalanmadı bile.

Türkiye ve Kürdistan’da çıkan olaylarda yaşamını yitiren kimi yurttaşların isimleri ise şöyle;

AMED

* Yusuf Tokar 7 Ekim’de Sur ilçesinde çıkan olaylarda ateşli silahla vurularak katledildi.

* 21 yaşındaki Mahsum Çoban, Hür Dava Partisi üyelerince pompalı tüfekle vurularak katledildi.

* 19 yaşındaki Uğur Özbay, 9 Ekim’de polisler tarafından tabanca ile vurularak katledildi.

* 18 yaşındaki Baver Şeyhanoğulları 9 Ekim’de Hür Dava Partisi mensuplarınca pompalı tüfekle vurularak katledildi.

* 42 yaşındaki Mesut Menekşe, 10 Ekim’de polisin sıktığı biber gazı nedeniyle fenalaşarak yaşamını yitirdi.

* 24 yaşındaki Murat Dağ, Bağlar’da evine giderken polisler tarafından vurularak katledildi.

MÛŞ

*Mûş’un Gimgim (Varto) ilçesinde 25 yaşındaki Hasan Buksur, çıkan olaylar sırasında kafasına isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.

BATMAN

* Elîh’te çıkan olaylarda 23 yaşındaki Emrah Demir, göğsüne isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.

VAN

*Yunus Aktaş (19) ise Wan’da 9 Ekim’de polisler tarafından ateşli silah ile vurularak yaralandı, kaldırıldığı hastanede 11 Ekim’de yaşamını yitirdi.

ANTEP

*Dilok’ta çıkan olaylarda Sevgi Alıcı (19), 9 Ekim’de evindeyken pencereden giren ve ensesine isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.

*Şahin Dağhan (27), işten eve dönerken pompalı tüfekle vurularak yaşamını yitirdi.

*Musa Bayram (26), olaylar sırasında polisler tarafından tabancayla vurularak katledildi.

URFA

*Riha’da Aynur Kudin (28) adlı kadın 9 Ekim’de evinin balkonuna atılan biber gazı nedeniyle fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. 7 gün yoğun bakımda kalan Kudin “Gaza bağlı kafa içi basıncı, tansiyon yükselmesi ve beyin kanaması” ön tanısı ile yaşamını yitirdi.

SİİRT

*17 yaşındaki Yusuf Çelik, Sêrt’te AKP il binası önünde çıkan olaylarda 7 Ekim günü korucuların uzun namlulu silahlar ile açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. Olayda 11 kişi de yaralanmıştı.

*Yusuf Çelik’in babası Necmettin Çelik (45), aynı saldırıda oğlunun yanında vuruldu, kaldırıldığı hastanede ertesi gün yaşamını yitirdi.

*MEYADER Kurtalan Temsilcisi Mehdi Erdoğan (35), 7 Ekim’de korucuların açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

*Davut Nas (19), 8 Ekim’de polisler tarafından katledildi. Kamil Taş (25) adlı yurttaş ise olaylar sırasında üzerlerine açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi.

*Şakir Çal da (39) aynı saldırıda yaşamını yitirenlerden.

MARDİN

*Kerem Karaaslan (32), Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesine bağlı bir köyde çıkan olaylarda tabancayla vurularak katledildi.

*Bilal Gezer (29), 8 Ekim’de Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ilçesinde Hür Dava Partisi üyeleri tarafından pompalı tüfekle vurularak katledildi.

* Sinan Toprak (16), katledilen Gezer ile aynı olayda yaşamını yitirenlerden.

* Abdulkerim Seyhan (29), Gezer ve Toprak’ın taziyesine giderken, İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından halkın üzerine açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi. Bu saldırıda onlarca kişi ise yaralanmıştı.

*Eshan Akdoğan, Kerboran’ın bir köyünde ateşli silahla vurulmuş halde bulundu.

İSTANBUL

*Mert Değirmenci (18), 10 Ekim’de Kobanê saldırılarını protesto sırasında çenesinden isabet eden kurşunla katledildi. Serdar Aslan (36), evine giderken kafasına aldığı kurşunla yaşamını yitirdi.

İZMİR

*Ekrem Kaçeroğlu (38), olaylarda kafasından aldığı tek kurşunla yaşamını yitirdi.

ADANA

*Ahmet Albay (65) isimli yurttaş ise 9 Ekim’de evinin önünde bıçak ve pompalı tüfekle vurularak yaşamını yitirdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir