Kobanê yolcuları bu kez Şırnak’ta olacak

Kobanêli çocuklara oyuncak götürürken DAİŞ’in bombalı saldırısında yaralı olarak kurtulan gençler ve aileleri, o gün engellenen kardeşlik köprüsünü, 15 Ekim’de Şırnak’a giderek kuracak.

Kobanêli çocuklara oyuncak, kitap, erzak götürmek isterken, Urfa’nın Suruç İlçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaralı olarak kurtulan gençler ve aileleri, 15 Ekim’de Şırnak’a gidiyor. Gençler ve aileleri, “Dün Kobenê’de olduğu gibi bugün de Şırnak ile dayanışma” sloganıyla başlattıkları kampanya çerçevesinde Bağcılar’daki Med Kültür Merkezi, Taksim’deki Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Kadıköy’deki AKA-DER ve BEKSAV’da topladıkları yardım malzemelerini kente ulaştıracak.

‘Hedefimize ulaşmak istiyoruz’

Suruç yaralılarından Yasin Can, kampanyalarını birkaç hafta önce başlattıklarını belirterek, “Bizler Suruç yaralıları ve Suruç şehitleri aileleri olarak, Kobanêli çocuklara ulaştırmak istediğimiz ve ulaşamayan elimizi, şimdi Şırnaklı çocuklara ulaştırmak istiyoruz. Bu nedenle böyle bir ihtiyaç içine girdik. Kobanê ile kurmak istediğimiz kardeşlik köprüsü, vahşi saldırılar ve faşist bir zihniyet ile engellendi. Bizler bu sefer engellenmek istemiyoruz. Hedefimize ulaşmak istiyoruz” dedi.

‘Gerekirse elimize tuğla alacağız’

Şırnak’lıların böyle bir kampanyaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Can, Kumçatı Belediyesi tarafından aldıkları bilgilere göre, 3 bin insanın çadırlarda yaşadıklarını kaydetti. Halkı çetin bir kışın beklediğini ifade eden Can, “Kışın çetin geçtiğinden kaynaklı çadırlar bile işe yaramıyor. Eğer bina yapılacaksa gideceğiz, elimize tuğla alacağız, çadır ise de gidip orada çadır kuracağız. Onun için elimizden ne gelirse yapacağız” diye konuştu.

Kampanyaya katılım çağrısı

“Kobanê insanlık kalesiydi bu amaç ile gittik; Şırnak ayakta duranların örneğidir. Mehmet Tunç ve Dayika Taybet. Bunun için bizim için önemlidir” diye devam eden Can, Kürdistan halkıyla dayanışmak üzere batının da duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. Bir birlikteliğin oluşması gerektiğini ve bunun önemli olduğunun altını çizen Can,”Bütün halkın bu kampanyaya katılmasını istiyoruz. Kürdistan için yürütülen bütün kampanyalara destek olmalarını istiyoruz” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir