Ahmet Altan’a 4 yıl 8 ay hapis istendi

Darbe girişimi soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci- yazar Ahmet Altan hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davada 4 yıl 8 aya kadar hapis isteniyor.

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci- yazar Ahmet Altan’ın bir haber sitesinde 13 Nisan 2015’de yaptığı söyleşide Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, bir internet sitesinde Ahmet Altan ile yapılmış olan söyleşiye yer verildiği belirtildi. Söyleşiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Altan, konuşmasında hakaret olmadığını, yalnızca eleştiri yaptığını belirtti.

İddianamede, “Şüphelinin gazeteci olması sebebiyle ifade özgürlüğünden en geniş şekilde yararlanma hakkı bulunmalıdır. Gazeteci aynı zamanda kamunun bekçisidir. Ancak ifade özgürlüğünün başkalarının itibarları noktasında bir sınırı da bulunmaktadır. Kuşkusuz ifade özgürlüğü sınırları oldukça geniş tutulmalı özgürlük anlayışına öncelik tanınmalıdır. Ancak yazı içeriğinde Cumhurbaşkanına atfedilen sözlerin eleştiri sınırlarını aşan ve hakaret teşkil edebilecek mahiyette sözler olabileceği değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya Ahmet Altan katılmadı, avukatları katıldı.

Şikayetçi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Murat İlvan, şikayetlerinin sürdüğünü söyleyerek, davadan feragat ettiklerine ilişkin gönderdikleri dilekçenin, dosya numarasında karışıklık olduğu için yanlışlıkla bu dosyaya konulduğunu iddia etti, davaya katılma talebinde bulundu.

Mahkeme, “suçtan zarar görme ihtimaline binaen” Erdoğan’ın, davaya katılan sıfatı ile katılmasına, Altan’ın da bir sonraki duruşmaya getirilmesi için hapishaneye müzekkere yazılmasına karar verdi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir