HDP kadın işçi ölümleri için Meclis Araştırması istedi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kadın işçi ölümlerinin araştırılması, gerekli önlemlerin alınması talebiyle Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kadın işçi cinayetlerinin araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması talebiyle Meclis Araştırması açılmasını istedi.

İş kazaları ve iş cinayetlerinin ülkenin en önemli sorunlarından olduğunu belirten Beştaş, İş sağlığı İşçi Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine 2016 yılının ilk 8 ayında en az 70 kadın işçi yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Beştaş, “İş yaşamında kadın emeğini görünmez kılmaya çalışan zihniyet kadın işçi ölümlerini de adeta yok saymaktadır” dedi.

Yine İSİG verilerine göre 2013’te en az 103, 2014 yılında en az 131, 2015 yılında ise en az 120 kadın işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Beştaş, ölümlerin en çok Ankara, İstanbul, Manisa, Antalya, Bursa, Elazığ ve Konya illerinde yaşandığını belirtti.

En çok kadın işçinin yüzde 48’lik bir oranla tarım, ormancılık sektöründe yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Beştaş, kadın işçilerin büyük çoğunluğunun tarım işçisi ve mevsimlik işçi olduğunu vurguladı. İşçilerin, eşit işe eşit ücret politikası ile çalıştırılmadığını, ayrımcılık yapıldığını hatırlatan Beştaş, “Çalışma yaşamının içerisinde yok sayılan kadının iş cinayetlerinde ölümü de ne yazık ki meşru görülmektedir” diye belirtti.

Kadınlar açısından dezavantajlı olan diğer şey ise ev içi emeğin görmezden gelinerek, kayıt dışı çalışmaları olduğuna işaret eden Beştaş, şunları kaydetti: “Oysa kadının ev içi görünmeyen emeği ile çalışma hayatındaki emeği birebir ilintilidir. Ancak ne var ki mevcut siyasi irade; kadın cinayetlerini yok sayarken, kadına yönelik şiddeti olağan görürken kadının iş hayatındaki olumsuz durumunu da aynı oranda olağan görmektedir. Kadın cinayetlerinin her türlüsü politiktir. Zira siyasi iradenin kadına yaklaşımı kadını yok sayma biçimindedir. Yani siyasette, toplumsal hayatta kadını yok sayan irade kadını iş yaşamında da görmemeyi tercih etmektedir.”

Kadını evinde oturup çocuk bakma ile sınırlayan eril zihniyetin, kadın istihdamının önüne geçerek, işsizlik sorununa kendi yöntemi ile çözüm bulacağını düşündüğünü ifade eden Beştaş, kadının sesini duyurmamayı, baskı altına almayı hedefleyen zihniyetin, kadınların iş yaşamında yaşadıkları zorlukları ve ölümleri de görmezden geldiğini de vurguladı.

Beştaş, kadın işçi ölümlerinin nedenleri ve yarattığı etkinin araştırılması ile ölümlerin engellenmesi için alınacak önlemlerin tespit edilmesinin önemli olduğunu vurguladı ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir