Telefonunda ‘ByLock’ bulunan sosyalist öğrenci tutuklandı

Almanya’ya giderken havaalanında gözaltına alınan Şeniz Doğruluk, sosyalist olduğunu söylemesine rağmen telefonunda “ByLock” programı bulunduğu için “FETÖ üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Akdeniz Üniversitesi’ni bitirdikten sonra ERASMUS programıyla Almanya’ya gitmek isteyen ancak İzmir Havaalanı’nda “ByLock” isimli haberleşme programını kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan Şeniz Doğruluk, “FETÖ üyesi” iddiasıyla tutuklandı. Emniyetteki ifadesinde “FETÖ/PDY” ile ilgili hiçbir bilgisi ve bağlantısı bulunmadığını söyleyen Doğruluk, kendisinin sosyalist görüşe sahip olduğunu vurguladı.

Doğruluk, “Ben sosyalist dünya görüşlü bir insanım, ailem ise Atatürkçüdür. Cemaatle veya FETÖ/PDY ile asla bir bağım yoktur. Benim bu örgütle anılmam benim için onur kırıcıdır” dedi. Polis fezlekesinde yer verilen diğer suçlamalara ise “Benim bu konu hakkında hiçbir bilgim ve bağlantım yoktur” cevabını veren Doğruluk, telefonunda bulunan “ByLock” isimli programı ise kullanmayı bilmediğini ifade etti.

ByLock yeterli delil olarak görüldü

Savcılıkta benzer ifadeleri veren Doğruluk, sevk edildiği İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği’nde de Gülen cemaati ile hiçbir bağlantısının bulunmadığını ve dünya görüşünün cemaatle taban tabana zıt olduğunu kaydetti. Mahkeme ise, ByLock programını yeterli bir delil görerek Doğruluk’un tutuklanmasına karar verdi.

Tutuklamaya itiraz edildi

Dosyasına gizlilik kararı konulan Doğruluk’un emniyetten mahkemeye tüm ifadesinde yer alan avukatlar ise, haksız yargılamaya ilişkin itiraz dilekçesini mahkemeye sundu. Gizlilik kararı nedeniyle Doğruluk’un savunma hakkının ihlal edildiğini söyleyen avukatlar, herhangi bir somut delil sunulmadığını ve “Hakkında böyle bir iddia var ne diyorsun?” şeklinde sorular yöneltildiğini belirtti. ByLock’un internet ortamında rahatlıkla indirilebilen bir program olduğunu ve tek başına delil olmayacağını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin bir an önce tahliyesini talep etti.

Hatay’da emsal karar

Öte yandan ByLock programı konusunda geçtiğimiz günlerde haksız yargılamalara ilişkin Hatay’dan emsal niteliğinde karar çıkmıştı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ByLock kullanımının tek başına delil olamayacağını belirterek, iade ettiği iddianame için şu ifadeleri kullanmıştı: “Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarının makul sürede bütün delilleri toplamaları, sadece mahkumiyetle sonuçlanacağını değerlendirdikleri hususları dava konusu yapmaları, beraat ile sonuçlanacağını değerlendirdikleri eylemleri dava konusu yapmamaları, yâni bir nev’i filtre görevi yapmaları gerekir.” (Cihan BAŞAKÇIOĞLU – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir