10 Ekim aileleri: 10 Ekim 2015’i unutursanız adalet beklemeyin

10 Ekim anmasının engellenmesi üzerine Yüksel Caddesi’nde açıklama yapıldı. Yakınlarını yitiren ailelerin kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eş Başkanı Coşgun, “Biz katledildik diye susmayacağız. Biz ‘barış’ dedik öldürüldük, fakat 365 gündür yine ‘barış’ diyoruz. Kimse bugünü de, 10 Ekim 2015’i de unutmasın. Eğer unutursanız adaleti beklemeyin” diye konuştu.

Barış şehitlerinin ailelerinin kurduğu 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri ve HDP milletvekilleriyle birlikte Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.

Ankara Garı önünde yapılmak istenen anmanın engellenmesine tepki gösteren barış şehitlerinin aileleri ve destek için gelenler, sık sık “10 Ekimi unutma unutturma”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Kahrolsun faşist diktatörlük”, “Ankara’nın hesabı sorulacak” şeklinde sloganlar attı.

Eyleme HDP Milletvekili Mithat Sancar, CHP milletvekili Veli Ağbaba, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi de katıldı.

‘BARIŞ’ DEDİK ÖLDÜRÜLDÜK, YİNE ‘BARIŞ’ DİYORUZ’

ankara-anma-16

Eylemde konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, yaptığı konuşmada polis saldırısına tepki gösterdi. Coşgun şunları söyledi:

Coşgun bir yıl önce katledilen 101 can için yapmak istedikleri anmanın engellendiğini hatırlattı, “Anma yapmak istedik, barikatlar kurarak bugünü bizim burnumuzdan getirdiler. Biz Türkiye’nin her yerinden gelen ailelerdik oysa ki, yaşadığımız acımızla bile yüzleşmemize izin vermediler” dedi.

Ailelerin barikatların arkasında darp edildiğini belirten Coşgun, “Ellerinde tutukları listelerde eğer soyadlarımız tutmuyorsa içeriye alınmadık. Biz katledildiğimiz için burdayız, çünkü bu bir insanlık suçu. Bunu kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. 365 gündür ardı ardı gelen baskıların kendilerini yıldıramadığını belirten Coşgun şöyle devam etti: “Daha düne kadar anmaya izin verileceği söylenmekteydi. Bugün barikatlardaki yaşadığımız zülmun geçen yılki katliamdan bir farkının olduğunu düşünmüyoruz. O yüzden biz katledildik diye susmayacağız. Bunu herkes bilsin. Gören gözlere, duyan kulaklara sesleniyoruz, duymayan kulaklara da söylüyoruz; yarın sizin çocuğunuzun katledilmeyeceğinin bir garantisi var mı? Biz ‘barış’ dedik öldürüldük, fakat 365 gündür yine ‘barış’ diyoruz. Kan dolu alanda yüzlerce cesedin arasında yakınlarımızı aradık. Bu kanların hesabının sorulması için biz en temel hakkımızı kullandık. Bizim tek derdimiz barıştı.”

‘KİMSE 10 EKİM 2015’İ UNUTMASIN’

Katliam sonrasında yürütülen soruşturmaya dikkat çeken Coşgun, “Hukuki süreçlerde aldığımız cevap ne bizim? ‘Biz bütün sorumluluğumuzu yerine getirdik, gitmeseydiniz de ölmeseydiniz’. Biz barış için yine geleceğiz, öldürmek istiyorsanız yine gelin. 365 gündür kelimelerin tükendiği noktada biz yine sesimizi duyurmayı başardık. Bu saatten sonra kimse bizim barış mücadelemizi sekteye uğratmaya çalışmasın. Kimse bugünü de, 10 Ekim 2015’i de unutmasın. Eğer unutursanız adaleti beklemeyin” ifadelerini kullandı.

‘UNUTTUĞUMUZ HER KATLİAM YENİ BİR KATLİAMA DAVETİYEDİR’

HDP milletvekili Mithat Sancar da 10 Ekim anması için yasak getirilmesine tepki gösterdi. Sancar, “Valilik ve emniyetle görüşen milletvekillerinden biri de benim. Dün Ankara Emnjyet Müdürü ‘anma için yasak yok’ dedi. Dün Valilik beni aradı. Aynısını söyledi. Ya dün yalan söylediler ya da bugün yeni bir emir devreye girdi. Emniyet Genel Müdürü’nü aradım o ‘Biz baştan yasaklamıştık anmayı’ dedi. Bunların hangisine inanalım?” şeklinde konuştu.

Sancar, Ankara katliamı öncesinde Diyarbakır ve Suruç katliamlarının yaşandığını hatırlattı, aynı zihniyetin katliamlar gerçekleştirdiğini söyledi. “Unuttuğumuz her katliam yeni bir katliama davetiyedir” diyen Sancar, Çorum, Sivas katliamları ile Sur, Cizre ve Nusaybin’de yaşanan katliamların aynı zihniyet tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Sancar, “Bu zihniyeti durdurmak için yapabileceğimiz tek bir şey var. El ele vermek, Omuz omuza faşizmin savaş politikalarına karşı yürümek” diye konuştu.

Konuşmalar sürerken kitlenin arkasında polis provokasyon yaratmaya çalıştı. CHP milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşması da kitle tarafından tepkiyle karşılandı. Ağbaba’nın “birbirimizi eleştirme günü değil. Akp faşizmine karşı birleşelim” sözleri de protestolarla karşılandı.

Açıklamanın devamında EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve SGDF Eş Başkanı Özgen Sadet de birer konuşma yaptı.

Suruç katliamında kardeşini kaybeden SGDF Eş Başkanı Sadet şunları söyledi: “Suruç’un acısı hala tazeyken, yakınlarımızın yasını tutarken Ankara’da 101 barış güvencinimizi uğurladık. 1 yıl önce Ankara yolunu tutanlar içlerinde Suruç’un acısını yaşayanlardı. Başka acılar yaşanmasın diye yola düşenlerdi. Onlar katliamlara olan öfkelerini barışla alanlara taşıyanlardı. Bizden canlarımızı alabilirler, ama bilsinlerki onların düştüğü yerde aileler sürdürüyor mücadelelerini. Barikatların önünde öfkemizle bir aradaydık. Siz bizden canlarımızı alabilirsiniz, onlar bizim onur meşalelerimizdir. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Suruç’un, 10 Ekim’in aileleri, tanıkları olarak katillerden hesap soracağız diyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

AÇIKLAMA SONRASI YİNE POLİS SALDIRISI

Açıklamanın ardından aileler ve kurum temsilcileri Çankaya Belediyesi’nde sergi açılışına geçti. Anmanın yasaklanmasını protesto etmek için bir araya gelen kitlenin dağılması esnasında ise yine polis saldırısı yaşandı. Oldukça sert yaşanan saldırıda yaralananlar olurken, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir