Barış şehitlerine ‘Barış mücadelesini büyüteceğiz’ sözü

Ankara katliamının yıldönümünde, barış şehitleri Fatma Esen, Serdar Ben, Günay Doğan mezarları başında anıldı. Şehitlere, barış mücadelesinin büyütüleceği sözü verildi.

10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren barış şehitleri, İstanbul’da anıldı.

GAZİ MAHALLESİ

Barış şehitleri Serdar Ben ve Fatma Esen’in Gazi Mezarlığı’ndaki mezarları başında anma düzenlendi. Anmaya Serdar Ben ve Fatma Esen’in ailesi, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, ilçe başkanları, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri, Ankara gazilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

İnşaat-İş Sendikası üyesi Ben’in mezarı başında, “Bu meydan kanlı meydan barış kazanacak” pankartı açılarak, barış şehitlerinin anıına saygı duruşu yapıldı. Kürtçe ağıtların yakıldığı mezar başında, Adnan Yücel’in “Biz kazanacağız” şiiri okundu.

Söz alan Ben’in ağabeyi Ali Ben, “Geçen sene tam bu sene Serdar ile 100 arkadaşını kaybettik. Ailesi olarak çok üzgünüz. Söyleyecek pek bir şey yok, öfkeliyiz” dedi.

‘SÖZ VERİYORUZ ANILARINI SONUNA KADAR YAŞATACAĞIZ’

HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, barış şehitlerini anarak sözlerine başladı. “Barış şehitlerinin anısına bağlı kalacağız, onların özgürlük mücadelesinin sonuna kadar yürüteceğimize söz veriyoruz” diyen Erbaş, katliamın faillerinden hesap soracaklarını vurguladı.

YAKAY-DER adına yapılan konuşmada ise, son bir yılda yaşanan katliamlar hatırlatıldı. Türkiye’nin bir katliamlar ülkesi olduğuna işaret edilen konuşmada, “Söz veriyoruz ki, barış şehitlerimizin anısını yaşatacağız” denildi.

‘TEK ADAMLIĞA VE FAŞİZME BOYUN ETMEYECEĞİZ’

Sultangazi Emek ve Dayanışma Koordinasyonu adına açıklamayı Leyla Kasım Işık okudu. Amed, Suruç, Ankara katliamlarının acısının hala ilk gün gibi taze olduğunu kaydeden Işık, darbe bahanesiyle ülkenin yaşanmaz hale getirildiğini belirtti, “Tek adamlığa ve faşizme boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Dayatılan “tek adam” diktatörlüğünü kabul etmeyeceklerini vurgulayan Işık, şöyle devam etti: “Bizler acılarımızdan güç aldık. Aşımız daha dik, yumruklarımız daha sıkı. Artık daha çok biriz, daha çok yan yanayız. Mücadeleyi daha çok büyütecek ve hesap soracağız. Barışı mutlaka ve mutlaka bu topraklara getireceğiz.”

Duygulu anların yaşandığı mezar anması, “Serdar Ben ölümsüzdür”, “Şehid namirin” sloganlarıyla sona erdi.

‘ADALET MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Ben’in ardından, barış şehitlerinden HDP üyesi Fatma Esen’in mezarının başına geçildi. Çarxa Şoreşa marşı eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından Sultangazi Emek ve Dayanışması Koordinasyonu üyesi Ali Haydar Akdeniz, konuşma yaptı. Akdeniz, AKP’nin 7 Haziran yenilgisinin intikamını almak için katliamlar furyasını başlattığını kaydetti. Akdeniz, “Bizler adalet mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Katliamların failleri yargılanana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Biz hakikati biliyoruz. Katliamın faili AKP’dir ve mutlaka hesap soracağız” dedi.

Fatma Esen’in eşi Mehmet Esen ise Kürtçe konuşma yaptı. Konuşmakta güçlük çeken Esen, sadece, “Mücadelemiz devam edecek. Kürt halkının başı sağolsun” diyebildi.

Esen’in mezar başındaki anmada “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehid namırın” sloganlarıyla son buldu.

ÇEKMEKÖY

Barış şehidi, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Günay Doğan ise, Çekmeköy Taşdelen Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı.

Anmaya HDP İl Eşbaşkanı Aysel Güzel ve HDP Çekmeköy ilçe yöneticileri katıldı. Anmada yapılan konuşmalarda, katliam kınandı, barış mücadelesinin büyütüleceği belirtildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir