Demirtaş: 10 Ekim vahşetini devlet desteği almadan kimse yapamazdı

Ankara Garı önüne gitmeleri engellenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, katliamda devlet sorumluluğuna işaret etti, “Böyle büyük bir vahşeti, devlet içinden destek almadan kimse yapamazdı” dedi. Korkmanın zamanı olmadığını vurgulayan Demirtaş, “Daha fazla nasıl bedel ödeyebiliriz ki? Ölümden öte köy yok. Onlar Saraylarında korkuyor olabilirler ama bizler cesurca halkımızın yanında mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara Garı önünde yapılmak istenen anmanın engellenmesi üzerine polis barikatı önünde açıklama yaptı.

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına yapılan konuşmalar ardından söz alan Demirtaş, bir yıl önce katliamın devlet destekli olduğunu söylediklerini hatırlattı, “Çünkü böyle büyük bir vahşeti, devlet içinden destek almadan böyle bir hiç kimse yapamazdı. O günün sözde Başbakanı Davutoğlu, devleti sorumlu gösterdiğimiz için bizi vatan haini ilan etmişti” dedi.

Katliamın üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen adaletin sağlanmadığını ve sorumluluran açığa çıkarılmadığına işaret eden Demirtaş, “Bir yıl sonra bir kez daha söylüyorum. Devletin içine sızmış en kirli odak AKP’nin kendisidir. AKP’den daha kirli bir şekilde devleti ele geçirmeye çalışmış bir parti olmamıştır” dedi.

‘DAHA FAZLA NASIL BEDEL ÖDEYEBİLİRİZ Kİ?’

Baskı ve engelleme günlerinin geride kalacağını söyleyen Demirtaş şöyle konuştu: “Devran dönecek ve biz burada yüzbinlerle anmamızı yapacağız. Burada, şehitlerimize layık anıtımızı da yapacağız. Bunlar geçicidir. Zora, baskıya, korkuya dayanarak ayakta kalıyorlar. Zulmü artırmak dışında seçenekleri olmadığını biliyorlar.”

Katliamda yakınların yitiren ailelerin alana girişlerinin engellenmesini kınayan Demirtaş, “Katledilen yüz insanın yakınına, yoldaşlarına anma izni vermeyeceksiniz. Vali efendi de elinde karanfille meydana gidecek, ‘Bu acı bizim de acımız’ diyecek. Ve bu kepazeliği ileri demokrasi diye kabul edelim? Bizi almak istiyorlar ama biz milletinvekili olarak halkımız girmeden girmiyoruz. Bu günler geçecek. Bu kepazeliğin üstüne basa basa bir halk gücü yükselecek” şeklinde konuştu.

Korkmanın zamanı olmadığını vurgulayan Demirtaş, “Daha fazla nasıl bedel ödeyebiliriz ki? Bunun ötesi yok. Ölümden öte köy de yok. Korkunun ecele faydası yok. Varsa halkımız için ödenmesi gereken bir can borcumuz, iktidar sahipleri bilsin, onlar Saraylarında korkuyor olabilirler ama bizler cesurca halkımızın yanında mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

‘BARBAR ORDUSUNA KARŞI İLERİCİLER KAZANACAK’

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş şöyle devam etti: “Ortadoğu’yu gericilikle teslim almaya çalışan bu tecavüzcü barbar ordusuna karşı ilericiler kazanacak. Devrimciler kazanacak. Kürt halkının, Türk halkının direnen yiğit evlatları kazanacak. Bu ülke kurtulacaksa, bir yıl önce bu alanda hepimizin onurunu temsil edenler sayesinde kurtulacak. Türkiye’nin 81 kentinden gelip ‘artık barış istiyoruz’ diyen pırıl pırıl insanlar bize bir miras, emanet bıraktı. O miras bizim için talimattır ve o talimatın gereği yapılacak. Hiç kimsenin şüphesi olması. Bir kez daha, hepsini minnetle anıyoruz, saygıyla anıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir