Kapatılan TV çalışanları 3 günlük oturma eylemine başladı

KHK eliyle kapatılan televizyonların çalışanları basın üzerindeki baskılara dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’da 3 gün sürecek oturma eylemine başladı.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) eliyle kapatılan televizyonların Diyarbakır’daki çalışanları, hukuki temelden yoksun kararı protesto etmek amacıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde (GGC) 3 gün sürecek oturma eylemine başladı. İMC TV, Van TV ve Hayatın Sesi TV çalışanlarının katıldığı eylemde, basın üzerindeki baskılara tepki gösterildi. Çok sayıda gazeteci de meslektaşlarına destek verdi.

‘Asıl darbe basına yapıldı’

Eylemlerine ilişkin konuşan İMC TV Amed Temsilcisi Faruk Balıkçı, basın özgürlüğünün ülkede demokrasinin en önemli göstergelerinden biri olduğunu vurguladı. Balıkçı, bölgede gazetecilik yapan gazetecilerin haber yapma ve halkın haber alma hakkının engellendiğini belirterek, KHK ile de asıl darbenin basına yapıldığını söyledi.

‘Basın özgürlüğü için eylemdeyiz’

Balıkçı, “Kapatılan, baskı altında tutulan medya organlarında çalışan gazeteciler olarak bizi işsiz bırakan, haber yapma hakkımızı ve halkın gerçekleri öğrenme hakkını ortadan kaldıran kapatma kararını protesto ediyoruz. Basın özgürlüğünü savunmak için Amed’te 3 günlük oturma eylemi başlatıyoruz. İktidarın basın üzerindeki engelleri kaldırmaya çağırıyoruz” dedi.

Balıkçı, ayrıca gazeteciler başta olmak üzere duyarlı herkesi basın özgürlüğünü savunmaya çağırdı.

Açıklamadan sonra konuşan Hayatın Sesi TV Amed Temsilcisi Cumhur Daş da 10 Ekim Ankara katliamının yıldönümüne dikkat çekerek, 10 Ekim’in yürütülen karanlık sürecin başlangıcı olduğunu dile getirdi. Daş, Ankara katliamını kınadı.

Gazetecilerin açıklamasından sonra haber takibi yapan meslektaşları ise kamera, fotoğraf makineleri ve mikrofonlarını yere bırakarak destek verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir