‘Susmayacağız, unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz’

Ankara’da, DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını yitiren 100 barış şehidi, katliamın birinci yılında dört bir yanda anıldı.

Ankara katliamının birinci yıldönümünde bir çok kentte düzenlenen eylemlerle, 100 barış şehidi anıldı.

ADANA

Adana’da Emek ve Demokrasi Güçleri, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi önündeki Barış Anıtı ötünde etkinlik düzenledi.

Etkinliğe, barış şehitlerinin aileleri, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, KESK, DİSK, TMMOB, TTB, HDP, Alevi örgütleri, CHP Adana milletvekilleri İbrahim Özdiş, Elif Doğan Türkmen ve Zülkifar İnönü Tümer’in de aralarında olduğu çok sayıda ikişi katıldı.

Barış şehitlerinin fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Katil İŞİD işbirlikçi AKP”, “Yaşasın barış, biji aşiti”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Katil AKP hesap verecek” sloganları atıldı.

Açıklama yapan Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten, “Bedeli ne olursa olsun, emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız. Katiller ve arkasındaki güçler bulunana kadar bize rahat yok. Katliamın sorumluları hesap verene kadar susmayacağız, yılmayacağız ve asla affetmeyeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından, Barış Anıtı’nın önüne karanfiller bırakıldı.

İZMİR

İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, barış şehitleri Ayşe Deniz ve Berna Koç’un mezarları başında anma düzenledi.

Karşıyaka Doğançay Mezarlığı’nda yapılan anmada, “Onlara sözümüz barış olacak” ve “Ankara’yı unutma unutturma” sloganları atıldı.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Melih Yalçın, DAİŞ çetelerinin düzenlediği ve 100 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara katliamının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlattı.

Hala faillerin bulunup yargılanmadığını kaydeden Yalçın, AKP’nin katliamı unutturmaya çalıştığını vurgulayan. Ankara’da yapılan anmaya polisin saldırdığını da hatırlattı: “Hala daha bu katliamı unutturmaya çalışıyorlar. Aslında bu işteki sorumluluklarını unutturmaya çalışıyorlar. Onlar ne kadar unutturmaya çalışırlarsa çalışsınlar biz asla unutmayacağız unutturmayacağız” şeklinde konuştu.

Ardından barış şehidi Ayşe Deniz’in üyesi olduğu İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZMMMO) Başkanı Vedat Adak konuştu. Barış mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini kaydeden Adak, “Vahşetinizden, şiddetinizden korkmayacağız. Toplumsa barış için mücadele etmekten yılmayacağız. Eşit, özgür demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından barış şehitlerinin mezarlarına karanfiller bırakıldı.

MALATYA

Malatya’da HDP, ÖDP, HDP, DBP, EMEP, KESK, BTS, SES PSAKD ve CHP’nin de aralarında olduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti, katliamın gerçekleştiği saatte, Malatya Garı önünde toplandı.

KESK Dönem Sözcüsü Hasan Uçar, Ankara katliamının, ülkenin en kanlı katliamı olduğunu belirtti, Ankara’da gür bir şekilde yükselecek olan barış sesini, bombalarla engellemeye çalıştıklarını söyledi.

Katliamla, emek, barış ve demokrasinin hedef alındığının altını çizen Uçar, “10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara’nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu.

ARTVİN

Hopa’da, Ankara katliamına karşı insan zinciri oluşturuldu. Metin Lokumcu Meydanı’nda toplanan kitle, saygı duruşu yaptı. “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Hırsız katil Erdoğan”, “Katiller halka hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde, barış içi mücadelenin büyütüleceği ve şehitlerin hesabının sorulacağı vurgulandı.

Açıklamanın ardandın insan zinciri oluşturuldu.

ADIYAMAN

Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu, barış şehitleri için Demokrasi Parkı’nda anma düzenledi. Saygı duruşunun ardından konuşan Yusuf Demirci, AKP’nin yıllardır yükseltilen barış talebini görmezden geldiğini belirtti.

Demirci, “Duymayan kulaklara ve görmeyen gözlere bir kez daha sesleniyoruz; “Artık yeter! Edi bese! Bu topraklarda artık kimsenin ölmesini istemiyoruz. Demokratik kitle örgütleri olarak biz barışın tarafındayız” dedi.

AYDIN-DİDİM

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler için Aydın’ın  Didim ilçesinde anma düzenlendi.

Bugün saat 10.04’te Didim Cemevi Elif Kanlıoğlu Parkında bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla çevrelenen anıt havuzun üzerine karanfiller bıraktı.

9 Ekim Cumartesi günü de ilçede yapılması planlanan yürüyüş ve mitingin Didim Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasının ardından ilçe meydanında basın açıklaması yapıldı.

Burada konuşan Eğitim Sen Didim Temsilciliği Başkanı Turgay Elçi, “Bizleri kanla, bombalarla susturmak, korkutmak, uslandırmak isteyenlerden hesap soruncaya, bu katliamın arkasındaki karanlık ilişkileri ortaya çıkarıncaya kadar bir an olsun durmayacağımızı burdan bir kez daha haykırıyoruz.” dedi. (Kaynak: ETHA – Evrensel)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir