Beko: Barış ve kardeşlik mücadelesi vermeye devam edeceğiz

10 Ekim Arkara katliamının yıldönümünde polisin saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, tüm saldırılara rağmen barış ve kardeşlik mücadelesi vermeye devam edeceklerini belirtti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 10 Ekim Ankara katliamının yıldönümünde polisin saldırısına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

ankara-anma-20

10 Ekim Pazartesi günü, Ankara’da bir yıl önce emek, barış, demokrasi mitingine yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitirenleri anmak isteyenlere polisin saldırmasını kınayan Beko, “Sevdiklerini yitiren acılı aileler, patlamadan yaralı kurtulanlar, sendika ve kurum temsilcileri, milletvekilleri, anma törenine katılmak isteyen binlerce kişi biber gazı ve TOMA’larla saldırıya uğradı. Onlarca kişi yaralandı ve gözaltına alındı. İnsanları yaşatmak için bir sene önce alınmayan tedbirler, ölen insanların anılmasını engellemek için alındı” diye belirtti.

“Daha önce söyledik” diyen Beko, şöyle dedi: “Eğer Suruç katliamı aydınlatılmış olsaydı, belki de Ankara katliamı önlenebilecekti. Ankara katliamının sorumlularından hesap sorulabilmiş olsaydı, sonrasındaki onlarca katliam belki de engellenebilecekti.”

“Ancak öyle olmadı” diye kaydeden Beko, müfettiş raporlarına rağmen ihmali bulunanlara soruşturma izni verilmediğini, yüzeysel bir iddianame ile bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ilişki ağının ortaya koyan ilgili bilgi, belge ve raporlar soruşturulmadığını ifade etti.

Beko, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Şurası açıktır ki ölümlerin ve gözyaşlarının ayrıştırıldığı, acıları paylaşmanın yasaklandığı bir ülkede, huzurlu, güvenli, insanca bir yaşama hasret kalmaktayız.

Gözlerimizin rengine göre gözyaşlarımızın ayrıştırılmadığı, bir arada kardeşçe yaşadığımız bir ülke için bizler savaşa, şiddete, teröre, ölümlere karşı sesimizi yükseltmeye, barış ve kardeşlik mücadelesi vermeye devam edeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir