‘Cinsel işkence suçtur, OHAL’le meşrulaştırılamaz’

DKH, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, SKM ve YDK, Eskişehir başta olmak üzere, hapishanelerde translara ve kadınlara yönelik saldırılara karşı açıklama yaptı.

Demokratik Kadın Hareketi (DKH), İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Yeni Demokrat Kadın (YDK) son dönemde translara ve kadınlara yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Örgütler adına açıklama yapan Rahime Karvar, “darbe karşıtı” eylemlerle kadınların ve LGBTİ’lerin sokaktan çekilmesinin dayatıldığı, ilan edilen OHAL’le, aynı zamanda kadınların ve LGBTİ’lerin kazanılmış haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığını ifade etti. Amaçlananın, erkek egemenliğine karşı mücadele veren devrimci ve yurtsever kadınların, LGBTİ’lerin isyanını bastırmak olduğunu belirten Karvar, OHAL ile beraber hapishanelere yönelik baskıların arttığını, erkek aklın daha çok kendini var etmeye çalışıldığını vurguladı.

Eskişehir Hapishanesi’nin translara yönelik baskıların en yoğun biçimde yaşandığı yerlerden biri olduğunu hatırlatan Kavrar, “LGBTİ tutsaklara tecrit içinde tecrit yaşatılıyor” dedi. Tutsakların kendi cinsel kimliklerini ifade edebilecekleri olanakların ortadan kaldırıldığını belirten Karvar, tüm tutuklulara 10 dakika olan telefon görüşme hakkının, LGBTİ tutsaklara sadece 5 dakika olarak dayatıldığını kaydetti. Karvar, LGBTİ tutsakların zaten kısıtlı olan haklarının daha da kısıtlandığını söyledi.

Sürgünle Silivri Hapishanesi’ne getirilen kadın tutsakların, erkek gardiyanlar tarafından tacize uğradığını, kadın tutsakların hücrelerinin dahi kameralarla izlendiğini söyleyen Karvar, hapishane yönetiminin bu tutumunu “Biz devletiz, devlete ayıp olmaz” şeklinde açıkladığını ifade etti.

Kavrar, bu uygulamaların OHAL ile başlamadığını belirterek, “Cinsel işkence suçtur, OHAL ile bunu meşrulaştıramazlar, cinsel işkencenin OHAL’i olmaz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir