Diyarbakır’da siyasi soykırım operasyonu

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde AKP İlçe Başkanı Deryan Aktert’in dün gece öldürülmesinin ardından Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerinde HDP ve DBP’li siyasilere yönelik siyasi soykırım operasyonu gerçekleştirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın 55 isim hakkında gözaltı kararı aldığı bildirildi.

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde AKP İlçe Başkanı Deryan Aktert’in dün gece öldürülmesinin ardından Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerinde HDP ve DBP’li siyasilere yönelik siyasi soykırım operasyonu gerçekleştirildi.

Sabah erken saatlerde yapılan operasyonda çok sayıda siyasetçinin evine eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Baskınlarda HDP ve DBP’li il, ilçe örgütleri eşbaşkanları başta olmak üzere çok sayıda parti yöneticici ile parti üyeleri gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın 55 isim hakkında gözaltı kararı aldığı bildirildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınanların isimleri şöyle:

“DBP İl Eşbaşkanı Hafize İpek, HDP il eşbaşkanları Cebbar Leygara ve Gülşen Özer, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Abbas Ercan, DBP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Şaban Turhan, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Belgin Laçin Diken, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Hatice Makas, DBP Licê İlçe Eşbaşkanı Murat Atagün, DBP Çermik İlçe Eşbaşkanı Emine Aydın, DBP Çermik eski ilçe eşbaşkanı Hayati Deniz, HDP Çermik İlçe Eşbaşkanı Ahmet Karataç, DBP Çermik eski İlçe Eşbaşkanı Nevzat Güler, DBP Çınar ilçe eşbaşkanları Ayşe Kızılkan ile Mahmut Ulus, HDP Çınar İlçe Eşbaşkanı Sedat Demirtaş, HDP Hazro ilçe eşbaşkanları Fesih Balbey ve Meryem Aslan, HDP Ergani eski İlçe Eşbaşkanı Ahmet Kınık, DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Gurbet Yalçınkaya, HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı, HDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Hülya Biçen, HDP Çüngüş İlçe Eşbaşkanı Birgül Eser, DBP Kulp İlçe Eşbaşkanı Berna Çelik ve HDP Kulp İlçe Eşbaşkanı Abidin Karaman.”

DİCLE’DE GÖZALTINA ALINANLAR

Evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan bu siyasilerin yanı sıra özellikle Dicle ilçesinde sabah saat 04.00 sıralarında birçok eve baskın yapıldı. Baskınlarda gözaltına alındıkları öğrenilenlerden kişilerden bazılarının isimleri şöyle:
“Hasan Öğüt, Celal Birtane, Kadriye Karatay, Zülfü Alınteri, Muharrem Çelebi, Aziz Akdağ, Gökhan Öğüt, Mustafa Dayan, Emirhan Aksal, Gani Karaş.”

Bu isimlerin dışında HDP Lice İlçe Yöneticisi Osman Ağın ile İbrahim Işık, Silvan Belediyesi’nde işten çıkarılan Serdar Baysal ile Silvan’a bağlı Malabadî köyünden Abdullah Güler ve Taner Memiş gözaltına alındı.

Halen devam eden operasyon doğrultusunda gözaltı sayının artabileceği belirtiliyor. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir