HDP: Ensar Vakfı neden vergi muafiyetinden faydalandırılıyor

HDP Milletvekili Dirayet Taşdemir, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, çocuklara yönelik cinsel tacizle gündeme gelen Ensar Vakfı’nın, “Devletin hangi yükünü azaltmakta olduğu tespitiyle vergi muafiyetinden faydalandırıldığını” sordu.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, çocuklara cinsel tacizle gündeme gelen Ensar Vakfı’nın vergiden muaf tutulmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Taşdemir, daha önce Ensar Vakfı’na bir kamu binasının 5 yıllığına kiralanmasına ilişkin verdikleri önergede, binanın hangi amaçlarla ne kadar bedelle kiraya verildiğini ve başka bir binanın ilgili Vakfa kiraya verilip verilmediğini sorduklarını kaydetti. Eylül ayında önergeye verilen yanıtta, “Ensar Vakfı’nın vergi muafiyetinden faydalanan vakıflar arasında olduğu” bilgisinin verildiğini hatırlattı.

Vergi muafiyetinden faydalanan vakıfların, Maliye Bakanlığının önerisi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini ifade eden Taşdemir, 26482 sayılı Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkında Genel Tebliğ’e göre bir vakfın vergi muafiyetinden faydalanabilmesi için yasal olarak “Devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı bir etkide bulunması” gerektiğine dikkat çekti.

Taşdemir, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, “Ensar Vakfı, Devletin hangi yükünü azaltmakta olduğu tespitiyle vergi muafiyetinden faydalandırılmaktadır?” diye sordu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir