‘TV’lerin kapatılması gerçeklere tahammüllerinin olmadığını göstergesidir’

Gazeteciler tarafından başlatılan oturma eylemine destek ziyaretinde bulunan kurum temsilcileri, “TV’lerin kapatılması gerçeklere tahammüllerinin olmadığının göstergesidir” dedi.

AKP hükümeti tarafından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyonların çalışanları tarafından Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde başlattıkları oturma eylemi ikinci gününde devam ediyor. Gazetecilerin yaşadıkları mağduriyete ve basın özgürlüğü önündeki engellere dikkat çekmek amacıyla başlattıkları eyleme, Af Örgütü temsilcileri, Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanları Hakkı Boltan ve Nevin Erdemir, KÜRT-PEN, Kürt Yazarlar Derneği, Amed Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile çok sayıda gazeteci destek ziyaretinde bulundu.

‘Direnişimiz de mücadelemiz de sürecektir’

Ziyarette konuşan Kürt Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Yıldız Çakar, eski bir gazeteci olarak zor koşullarda mesleği yaşatmaya çalışmanın ne kadar çok önemli olduğunu söyleyerek, “Her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz. Toplumun sesi olan gazetecilere dönük saldırılar asla kabul edilir değildir. Direnişimiz de mücadelemiz de sürecektir” dedi.

‘Tahammülsüzlüğün göstergesidir’

ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise, hiçbir mücadelenin bedelsiz olmadığını belirterek, destek vermek için değil eylemdeki gazetecilerle birlikte olduklarını bir kez daha söylemek için geldiklerini ifade etti. Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran da, kanalların Kürdistan’da yaşanan gerçekleri dile getirdikleri için kapatıldığını belirterek, gazetecilere yapılan saldırılar ve TV’lerin kapatılması gerçeklere tahammüllerinin olmadığını göstergesi olduğunun altını çizdi.

Eylemde ki gazeteciler de TV’lerin kapatılması ile susturma politikalarına baş eğmeyeceklerini ve Kürdistan halkının haber alma hakkını sağlamaya alternatif yollardan devam edeceklerini söyledi.

Eylemi ziyaret eden Uluslararası Af Örgütü temsilcileri de eylemdeki gazetecilerle Kürdistan’da yaşanan gelişmeleri hakkında sohbet etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir