Yüksekdağ: Zalime karşı asla diz çökmeyeceğiz

Antalya’da Alevi yurttaşlar için yapılan iftar yemeğinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yaşananları Kerbela’ya benzeterek, “Bizler zulme karşı direnenleriz, biat etmektense Kerbela yollarında şehit olmayı yeğleriz. Zalime karşı asla diz çökmeyeceğiz” dedi.

Antalya’nın Kepez İlçesine bağlı Kızılarık Cemevi’nde Yas-ı Muharrem ayının onbirinci gününde oruç tutan Alevi yurttaş için lokma dağıtıldı. Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Amed (Diyarbakır) Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Elih (Batman) Milletvekili Saadet Becerikli, HDP, HDK, Alevi kurum temsilcileri, dedeler ve pirlerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

‘Kendimizi hakka ve halka adayacağız’

İftar öncesi HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ kısa bir konuşma yaptı. Yüksekdağ, “Bizler sadece yas tutmuyoruz; İmam Hüseyin’in yolunda gitme kararlılığını da sürdürüyoruz. Kerbela direnişi güce biat etmeyenlerin tarihidir” şeklinde konuştu. Türkiye halklarının bugün yaşadıklarını Kerbela’ya benzeten Yüksekdağ, “Dün kendine hilafet ilan eden Yezid vardı. Bugün ise kendini sultan, tek hakim ilan eden ve tek başına kendini dayatan bir zihniyet var. Dün İmam Hüseyin nasıl ki Yezid’e karşı durduysa ve kendini hakka ve halka adadıysa; bugün bizlerde İmam Hüseyin’in yolunda olan olarak kendimizi hakka ve halka adayacağız” dedi.

‘Bizler zulme karşı direnenleriz’

Yezide karşı dün olduğu gibi bugün de mücadele edeceklerini kaydeden Yüksekdağ, katledilenlere karşı kendilerinin İmam Hüseyin’in yaptığı gibi barış, huzur ve adalet için mücadele edeceklerini dile getirdi. Yüksekdağ, “Şimdi sormak lazım; Yezid mi kazandı, yoksa Aleviler ve Hüseyin ile yoldaşları mı kazandı? Bugün sorun bakalım yas tutan canlarımızın yasını tutan bizler mi kazandık; yoksa bize bu acıları yaşatanlar mı? Emin olun halkımıza ve bize bu acıları yaşatanlar kaybetmişlerdir ve kaybetmeye mahkumlardır. Bugün tarih onları lanetle anıyor. Nasıl ki insanlar Yezidi lanetle anıyorsa bugün ve yarın yine insanlar bu zulmü yapanları lanetle anacaktır. Bizler zulme karşı direnenleriz, biat etmektense Kerbela yollarında şehit olmayı yeğleriz. Zalime karşı asla diz çökmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Muharrem Duasıyla Alevi yurttaşlar oruçlarını açtı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir