Van, Hakkari ve Diyarbakır’da siyasi soykırım operasyonu; 50’nin üzerinde siyasetçi gözaltında

Dün bazı kentlerde DBP ve HDP yöneticilerine yönelik yapılan gözaltılar, bugün de Van, Hakkari ve Diyarbakır ile devam etti. Ev, işyeri ve parti binalarında aramalar devam ederken, 50’nin üzerinde siyasetçi gözaltına alındı.

Van’ın merkez Edremit ilçesi ile Xaçort mahallesinde sabah saatlerinde eş zamanlı yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl binası ise zırhlı araçlarla ablukaya alınarak kimse yaklaştırılmıyor. Parti binasında aramalar devam ediyor.

Çaldıran

Çaldıran’da sabah saatlerinde özel hareket timleri tarafından eş zamanlı yapılan ev baskınlarında DBP İlçe Eşbaşkanları Şirvan Şahin ile Mehmet Nasır Ürgen ve Mustafa Kaya, Mahmut Salazer isimli DBP ilçe yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi belirtilmezken DBP ve HDP ilçe binasında ise aramalar yapılmakta.

Çatak

Çatak’da ise yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanları Şükür Yavuz ile Sevgi Eraslan ve DBP İlçe Eşbaşkanı Medeni Özer gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken gözaltına alınanlar ise Van ve ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Özalp

Özalp ilçesinde de yapılan ev baskınlarında HDP İlçe Eşbaşkanları Recep Ceylancı, Sema Çaygeç ve DBP İlçe Eşbaşkanı Aslı Kaymaz gözaltına alındı.

Evlerde aramalar devam ederken gözaltına alınanların ise Van merkeze getirileceği belirtildi. İl ve ilçelerde aramalar devam ederken gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

Payizava

Payizava HDP İlçe Eşbaşkanı Necat Tanış ve DBP ilçe Eşbaşkanı Seyoş Alas, sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Öte yandan DBP ilçe binasına baskın yapan polisler, binanın kapısını kırarak içeride arama yaptı.

DBP İl Eşbaşkanı gözaltına alındı

DBP il binasında yapılan baskının ardından parti binasına gelen DBP İl Eşbaşkanı Murat Sarısaç’da polisler tarafından il binası yakınlarında durdurularak gözaltına alındı. Sarısaç’ın gözaltı gerekçesi ise belirtilmedi.

HPD İl binasına da baskın yapıldı

HDP il binası da özel hareket timleri tarafından baskın düzenlendi. Parti binasının kapılarını kırarak giren polislerin arama işlemleri devam ediyor.

Diyarbakır

Diyarbakır’ın Bismil İlçe’sinde dün evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Gurbet Yalçınkaya ve HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Habip Akıncı’nın ardından bu sabah erken saatlerde DBP Bismil İlçe Eşbaşkanı Mehmet Onat’ın evine polisler baskın düzenledi. Yapılan arama ardından gözaltına alınan Onat, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü belirtildi.

Onat, dün ilçelerinde ve Diyarbakır genelinde yapılan siyasi soykırım operasyonları kınamak amacıyla DBP Bismil İlçe Örgütü binasında düzenlenen basın toplantısında basın açıklamasını okumuştu ve operasyonlara tepki göstermişti.

HDP Ergani’de İlçe Eşbaşkanı Şafak Tuncer ve DBP İlçe Eşbaşkanı Sultan Karaoğlan da gözaltına alındı. Gözaltına alınan eşbaşkanlarının evlerinde arama da yapıldı. HDP eski İlçe Eşbaşkanı Ahmet Kınık da dün sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Hakkari

Hakkari kent merkezinde polisin yaptığı ev baskınlarında HDP İl Eşbaşkanı Metin Besi, HDP Merkez ilçe Eşbaşkanı Asım Özcan, DBP İl Yöneticisi Hakan Abi, Belediye Meclis üyesi Behçet Kanat, Fersat Heydeli, Ekrem Temeş ve Şaban Oğuz gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü TEM şubesine götürüldü.

Şemdinli’de 3 gözaltı

Şemdinli ilçesinde ise birçok eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Yapılan baskınlarda HDP İlçe Başkanı Cabbar Taş, HDP yöneticisi Şükrü Oğul ile HDP çalışanı ve hasta olduğu öğrenilen Ahmet Yücel’in gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen kişiler İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir