Otopsiler ‘Silah tutukluluk yaptı’ iddiasını çürütüyor

Yüksekova’da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldürülen 4 kişiye ait otopsi raporları, “Silah tutukluluk yaptı” iddiasını yalanlıyor. Kurşunların isabet ettiği vücut bölgeleri, polisin hedef gözeterek ateş açtığını gösteriyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 8 Ekim günü çarşı merkezinde zırhlı aracın açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 1’i çocuk 4 yurttaşın ailelerine verilmeyen otopsi raporlarına DİHA ulaştı. Ulaşılan raporlarda, 2 kişinin kafa bölgelerine aldıkları kurşunlarla, diğer 2 kişinin ise kafa kısmına yakın bölgelerden aldığı kurşunlarla yaşamlarını yitirmesi, resmi makamların “Silah tutukluk yaptı” iddiasını yalanlıyor.

Baş kısmı hedef alınmış

Teşhisi kardeşi tarafından yapılan katledilen Rahmi Safalı’nın otopsi raporunda, “Kişinin ölümünün ateşli silahla yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldı” bilgileri ile kafasından aldığı kurşunla hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Katledilen 16 yaşındaki Serhat Buldan’ın ise kafasından ve vücut ark yüzde aldığı kurşunlarla yaşamını yitirdiği raporda yer alıyor. Buldan’ın otopsi raporunda, “Kafatasının arka kısmında (Oksipital bölge) ve çenenin sol tarafında ateşli silah mermisi bulundu. Kişinin ateşli silah yaralanmasına bağlı mendibula ve omur kemik kırıkları ile birlikte medulla spinalis yaralanmasından gelişen medüller şok sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldı” bilgileri yer alıyor.

Buldan’ın babası Hasan Buldan’ın bu olaydan dolayı şikâyetçi olduğu ise raporda yer alan bilgiler arasında.

Hedef gözetilmiş!

Yaralandıktan sonra babası tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından ağır yaralı olarak Yüksekova Devlet Hastanesi’ne yetiştirilen Aydın Tümen’e ait otopsi raporunda, Tümen’in “vücudunun arka yüz ve sol kolundan aldığı ateşli silahla sonucu yaşanan iç kanamadan ve medüler şok” sonucu yaşamını yitirdiği bilgilerine yer veriliyor.

Son olarak otopsisi yapılan Necdet İşözü’nün ise göğsünden aldığı ateşli silah mermileriyle hayatını kaybettiği raporda yer alıyor.

Katledilen yurttaşların aldığı kurşun darbelerinin hayati önem taşıyan vücut bölgeleri olması, polisin hedef gözeterek ateş açtığını gösteriyor.

Öte yandan valilik ve diğer resmi kurumlar tarafından yapılan “Silah tutukluluk yaptı” iddiası da ortaya çıkan otopsi raporları tarafından bir kez daha boşa çıkarılmakta. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir