Tuğluk’tan Başbakan’a: Buradayız, bir yere gitmeyeceğiz

HDP ve DBP’ye yönelik operasyonlara sert tepki gösteren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Başbakan’ın tehditlerine, “Biz burada olacağız ve hiçbir yere kaçmayacağız” diye yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il ve ilçe eşbaşkanlarının gözaltına alınmasının ardından, parti binalarına dün gece saatlerinde eşzamanlı yapılan polis baskınına ilişkin HDP İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir ve İmam Taşçıer, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat ile DBP ve HDP yöneticileri katıldı. Dün gece itibariyle DBP ve HDP yöneticilerine dönük gerçekleştirilen saldırıların tüm il ve ilçelere yayıldığı bilgisini veren Aysel Tuğluk, 11 Ekim’de Amed’te 60 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ve bunlardan 59’unun gözaltına alındığı söyledi. DBP ve HDP’ye dönük haksız, hukuksuz gözaltıların yetmediği gibi gece yarısı il ve ilçelerine baskın yapıldığını ifade eden Tuğluk, suç delili olmayacak her şeye el konulduğunu dile getirdi.

‘Cumhurbaşkanı ve Başbakan bizi hedef gösteriyor’

Tuğluk, “Parti ve bileşenler olarak bu durumu sıradan görmüyoruz. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın operasyonların yapılacağı noktasında tehditleri bulunuyordu. Cumhurbaşkanının beyanlarıyla, hedef gösterme, siyaseti etkisizleştirme temelinde partimize dönük düşmanca bir tavır alınacağını ortaya koydular ve startını verdiler. Eşbaşkan ve yöneticilerimizin gözaltına alınmasına dair ellerinde hiçbir gerekçe bulunmuyor. Baskınların nedenini de bu gözaltılarına gerekçe bulmak olarak değerlendiriyoruz. Tehlikeli bir süreç içersine girmiş bulunuyoruz. Gözaltına alınan her yönetici bu halkın iradesini temsil ediyor ve bu iradenin önünü kapatmak istiyorlar. Siyasetten bizi silmek istediklerinin mesajlarını veriyorlar” diye konuştu.

‘Kimse alternatifsiz değil’

7 Haziran seçimlerinde kimi kentlerde yüzde 80’leri bulan oranda oy alan bir partinin siyaset yapma hakkının önünün kesildiğini belirterek, bunun ülkeye hiçbir şey kazandırmayacağını vurgulayan Tuğluk, Başbakan’ın “Teröristleri, onların destekçilerini ülkemizde nefes alamayacak hale getireceğim. Terör örgütü üyesi de destekçisi de bu topraklardan tamamen çıkarılacak” söylemine sert tepki göstererek, “Biz burada olacağız ve hiçbir yere kaçmayacağız. Gerçekleri savunmaya devam edeceğiz. Bu kirli politika en fazla Türkiye’ye ve kararları alanlara zarar verir. Biz direniş dolu bir tarihe sahip olarak buralardayız ve bu direnişle mücadeleye devam edeceğiz. Kimse alternatifsiz değildir. Kendi topraklarımızda özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Kürtlerde kırılma yaratacak yaklaşımlardan bir an önce vazgeçilmelidir, aksi halde bu politikalar Türkiye’ye kaybettirir” diye konuştu.

‘Vekillere kadar uzanacak bir operasyon düşünülüyor’

Siyasi soykırım operasyonlarının bir an önce son bulması çağrısı yapan Tuğluk, demokrasi için tüm demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırdı. Tuğluk, “Süreç bize operasyonların devamının olacağı ve vekillerimize kadar dayanacak bir siyasi soykırımın devrede olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘Muhalif olan herkesin sesi kesilmek isteniyor’

Gelinen noktada AKP’nin tek dil, tek millet, tek devletten; tek adamlık dönemine girildiğini ifade eden DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aslan ise muhalif herkesin sesinin kesilmek istendiğini söyledi. Aslan, “Biz siyasetçiler olarak geçmişten bugüne dek en ağır süreçlerle karşı karşıya kaldık ve elde edilen bir şey olmadı. AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanının ülkeye dayattığı bu karanlık geleceği bir an önce ortadan kaldırması gerekiyor. Demokratik siyasetin önünün kesildiği noktada ülkede savaş, acı ve gözyaşı olacaktır. Bu nedenle daha fazla demokratik mücadeleye ihtiyaç olan bir süreci yaşıyoruz. AKP’nin saldırılarının tek amacı demokratik siyasetin önünü kesmek olduğunu biliyoruz. Ne olursa olsun demokrasi mücadelesini büyüteceğiz ve direneceğiz” dedi.

‘Halkımızın haklı mücadelesinin arkasında olacağız’

100 yıldır bu topraklarda büyük acıların yaşandığını dile getiren Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ise son bir yıldır Ankara’nın “aklını yitirmiş” durumda olduğunu söyledi. Dünyanın diyalog ve müzakereyle sorunlarını çözmeye gayret ettiği bir dönemde Ankara’nın toplumun bütününe karşı büyük bir faşizmle yöneldiğini belirten Anlı, şöyle devam etti: “Biz diyoruz ki siyasetçilerimizden elinizi çekin, katletmekten vazgeçin. 94’ün 2 Mart’ında siyasi soykırım ilk orada başlamış durumda. Günümüz çağında da bu durum halen devam etmektedir. 2 bin 500’e yakın siyasetçimiz son bir yıl içerisinde tutuklandı. Peki elinize ne geçti. Kürtler mücadelesinden vazgeçti mi? İradelerini kırabildiniz mi, hayır. Bu şekilde bu ülke ancak bataklığa gider. Belediye eşbaşkanlarımızı tutuklamakla, belediyelerimize kayyım atamakla bir sonuç elde edemeyecekler. Halkımızın haklı mücadelesinin sonuna kadar arkasında duracağız. Mücadelemizde kaygıya, korkuya asla yer yoktur. Bizi mücadelemizden alıkoymaları mümkün değildir. Halkımıza çağrıda bulunuyoruz bugün iradesine sahip çıkma günüdür.”

Konuşmaların ardından basın toplantısı sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir