HDP’li kadınlar; Erdoğan’ın kadın düşmanı sözleri ölümü ve erkekliği kışkırtıyor

HDP Kadın Meclisi, Parlamento Kadın Grubu ve kadın eşbaşkanları, bir kez daha kadınları hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt verdi: “Halklar inanç ve kültürlere düşmanlığınız gibi kadın düşmanlığınızın da stratejik olduğunun farkındayız.” HDP’li kadınlar, Erdoğan’ın başkanlık için cinsiyetçiliği, nefreti ve ölümü kutsayan bir strateji izleyeceğini ortaya koyduğuna dikkat çekti.

HDP Kadın Meclisi, HDP Parlamento Kadın Grubu ve HDP İl Örgütleri kadın eşbaşkanları, bir kez daha kadınları hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmaya ilişkin açıklama yaptı.

HDP Genel Merkezi önünde yapılan basın toplantısında konuşan HDP Parlamento Kadın Grubu Sözcüsü Filiz Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Edoğan’ın Trabzon’da yaptığı konuşmada, “Bir adam gibi ölmek var, bir de madam gibi ölmek var. Ölelim ama adam gibi ölelim” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

‘ERDOĞAN, BİZ KADINLARI YİNE KARŞISINA ALDI’

Erdoğan’a “Madam gibi ölmek ne demektir?” diye soran Kerestecioğlu, Erdoğan’ın darbe girişiminde ölenleri andığı bir konuşma yaptığını hatırlatarak, “Darbe girişimini yaşandığı gece hayatını kaybeden vatandaşları onurlandırmayı değil, düşmanlığı büyüterek kendi gücünü korumayı maksat edinmiş, ‘bir adam gibi ölmek var. Bir şey söyleyecektin ama onu söylemeyeceğim, bir de madam gibi ölmek var. Ölelim ama adam gibi ölelim sözleri ile Erdoğan biz kadınları yine karşısına aldı” dedi.

‘BAŞKANLIK İÇİN İZLEYECEĞİ SİYASİ STRATEJİNİN NE OLACAĞINI GÖSTERDİ’

Kerestecioğlu, son günlerce yine sıkça mitingler düzenleyen Erdoğan’ın, başkanlık için seçime gitme niyetini açıkça dillendirmeye başladığını kaydetti. Kerestecioğlu, şunlara söyledi: “İktidarını yalnız hamaset ve nefretle kuruyan Cumhurbaşkanı, başkanlık hedefi için izleyeceği siyasi stratejinin de cinsiyetçiliği, nefreti kışkırtmak ve ölümü kutsamak olacağını Trabzon’daki konuşmasında ortaya koymuş oldu. Hitap ettiği, dikkate aldığı ‘vatandaşlar’ açık ki erkeklerdi. Erdoğan’ın karşısında görmek istedikleri, kendisinin istikbali uğruna ölecek, zaman zaman da arkasına Cumhurbaşkanını aldıkları erkeklikleri ile kadınlara hükmedecek, kendi canlarından vazgeçtikleri gibi ihtimaldir ki, kadınların da canlarına kastedebilecek kimselerdir.

Erdoğan öncülüğündeki AKP eril zihniyet sistematik bir biçimde kadınlara saldırıp, öldürülmesinin önünü açtığı gibi kadınların ölümünü bile bir aşağılama biçimi olarak yine kadınların huzurunda utanmadan korkmadan söyleyebiliyor.”

Toplumun bir kesimi üzerinde etkisi olan ve Cumhurbaşkanlığı kademesinde bulunan bir kimsenin, kadın düşmanı sözlerinin büyük bir kesime ulaşacağını belirten Kerestecioğlu, “Ölümü kutsayan ve erkekliği kutsayan bu sözler her yaştan her sınıftan, her etnik ve dinden kökenden kadının hayatına etki edecektir” şeklinde konuştu.

‘KADIN DÜŞMANLIĞINIZIN DA STRATEJİK OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ’

Kerestecioğlu, şunları söyledi: “Bizler Cumhurbaşkanı’nın neyi ima ettiğini açıkça ifade etmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, madam gibi ölmek ne demektir? Nefret diliyle kadınları ve özellikle üzerinde yaşadığımız toprakların kadim halklarından Ermeni, Rum, Yahudi kadınları aşağılayarak, anayasayı çiğnediğinizin farkında mısınız? Halklar inanç ve kültürlere düşmanlığınız gibi kadın düşmanlığınızın da stratejik olduğunun farkındayız.

Cumhurbaşkanı ne derse desin, madamlar da, kadınlar da Erdoğan’ın nefret dili ve kadın düşmanı politikaları karşısında asla yılmadık ve de yılmayacağız. OHAL’de de bu halde de özgürlük biz kadınlarla gelecek.”

Kerestecioğlu, bu ayrımcı nefret söylemine karşı Türkiye ve dünyadaki tüm kadınları çağrı yaptı: “Dünya yüzünde savaşları, kadın cinayetlerini kadınlara yönelik ayrımcılıkları ve nefret dilini ancak hep birlikte durdurabiliriz. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın kadın mücadelesi, jin jiayan azadi.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir