Eutelsat’a karşı yeni kampanya ve çadır eylemi

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Med Nûçe ve Newroz TV’nin yayınlarını durduran Eutelsat şirketine karşı faks, e-mail ve mektup gönderme kampanyası başlattı.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, AKP’nin iktidarının talimatıyla Med Nûçe ve Newroz TV’nin yayınlarını durduran Eutelsat şirketine karşı yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında şirkete protesto amaçlı e-mail, faks ve mektup gönderilecek.

‘Kürtlerin sesi çıkarlara kurban edilmemeli’

Kongreya Civaka Demokratik ya Kürdistan-Ewrupa’nın (KCDK-E) Fransızca ve İngilizce hazırladığı mektupta, Kürt televizyonlarının kapatılmasına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Biz bu mektubu Med Nûçe ve Newroz TV’nin yayını durdurulmasına ilişkin yazıyoruz. Eutelsat ifade ve düşünce özgürlüğüne saygı duyması gerekiyor. Fransa devrimler ve özgürlükler ülkesidir. Doğal olarak Eutelsat da Türkiye’deki azınlıklara karşı diktatör Erdoğan’ın otoriter ve haksız sansürüne destek olmamalıdır.”

“Erdoğan ile işbirliği durdurun ve Kürtlerin sesini susturmayın” sözleriyle biten mektuba ilişkin açıklama yapan KCDK-E Divan Başkanlığı, “Herkes bu adreslere e-mail, faks ya da mektup göndererek, tepkisini göstermeli. Milyonlarca Kürdün sesi olan Med Nûçe ve Newroz TV’nin uluslararası ekonomik ve siyasi çıkarlara kurban edilmemeli.”

EUTELSAT’IN ADRESİ

Eutelsat şirketinin Paris’te bulunan adresleri ise şöyle:

Adres: 70 Rue Balard, 75015 Paris, Frankreich

E-Mail: jdarlington@eutelsat.com

Fax: 0033153983700

FRANSIZCA MEKTUP ÖRNEĞİ

Madame, Monsieur,

Nous vous écrivons en ce jour afin de vous demander à ce que la chaîne de télé MedNuçe soit maintenue et accessible.

Eutelsat doit respecter la liberté d’expression en Turquie et au Kurdistan. La France, qui est la terre de la Révolution et de la liberté de penser, et Eutelsat ne devraient pas soutenir le dictateur Erdogan, son autoritarisme et sa censure injuste en Turquie à l’encontre des minorités. Interdire la chaîne MedNuçe équivaudrait pour vous à soutenir un projet raciste porté par un gouvernment qui se radicalise de plus en plus.

Sincèrement,”

Stop collaborating with Erdoğan.

Don’t silence the voice of the Kurds!

MedNuçe TV

Name:

Köln’de Eutelsat’ı protesto için çadır eylemi

Almanya’nın NRW eyaletinde yaşayan Kürdistanlılar Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi NAV-DEm’in çağrısıyla Eutelsat’ı bir çadır eylemiyle protesto edecek.

Kürt televizyonları Med Nûçe ve Newroz TV’nin yayınının durdurulmasını protesto için tüm Kürtleri ve demokratları eyleme çağıran NAV-DEM açıklamasında “DAIŞ’le ortaklığı bütün dünya tarafından bilinen AKP Türk devletinin Eutelsat şirketiyle ortaklaşıp Kürt televizyonları Med Nûçe ve Newroz tv’yi kapatması basın ve düşünce özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bir yandan Eutelsat’ın Avrupa’da Kürt televizyonlarını kapatması, bir yandan AKP Türk devletinin 12 televizyonu diktatörce kapatması asla kabul etmeyeceğimiz tutumlardır. Almanya’da yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeliler basın ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkıp AKP faşizmini ve onunla ortaklaşan Eutelsat şirketini protesto etmeli. Bu temelde yurtsever ve devrimci demokratları Köln’de yapılacak çadır eylemine destek vermeye ve kapatılan tüm televizyonlara sahip çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Eutelsat binası önünde yapılacak olan eylem bugün başlayacak ve 22 Ekim Cumartesi günü sona erecek. Her gün saat 11’de başlayacak olan eylem Universitatstrasse 71, 50931 Köln adresinde gerçekleştirilecek.

Eyleme Pazartesi günü Köln ve çevresindeki Kürtler ve demokratlar ile FEDA temsilcileri katılacak. Eylemi Salı günü Bonn ve çevresinden gelen katılımcılar ve PYD temsilcileri devralacak. (Kaynak: ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir