Kozağaçlı: Emniyet ve hapishanelerde tecavüze uğrayıp bağırsak ameliyatı olanlar var

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Cemaat soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tecavüze uğrayan ve daha sonra bağırsak ameliyatı olmak zorunda kalan insanlar olduğunu açıkladı, “Bu kişiler aynı zamanda falakaya yatırıldı” dedi.

selcuk-kozagacli-ankara-barosu

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Ankara Barosu’nun genel kurulunda, çok önemli bir bilgiyi kamuoyuna açıkladı.

Kozağaçlı, şunları söyledi: Paralel devlet mensubu denilen hakimlere, savcılara, askerlere, polislere sistematik işkence uygulanıyor. Adliye mescidinde beraber namaz kılanlar, hapishanelerde bu insanlara tecavüz ediyorlar. Bu insanların tırnaklarını söküyorlar emniyette. Kalın bağırsak ameliyatı olmuş insanlar gördüm, makatlarına sokulan eşyalar nedeniyle” dedi.

Ankara Barosu’nun işkence karşısında çaresiz kaldığını belirten Kozağaçlı, ülke genelinde yapılan işkence iddialarına karşı “birbirine yaptılar diye üstünden geçemeyiz” diyerek baro yönetimini eleştirdi.

Özgürlükçü Demokrasi’ye konuşan Kozağaçlı, gözaltına alınanlara hekim kontrolünün de yapılmadığını belirtti, “Hekimler gözaltı ve işkence merkezlerine götürülüyor. Bu kanunen suçtur. Muayene salonlarında yapılmadığı için tetkikler, bizler de işkenceyi tespit edemiyoruz” dedi.

Gözaltına alınanlara avukat yasağı da getirildiğinin altını çizen Kozağaçlı, “Gözaltına alındığı gibi herkese 5 günlük gözaltı yasağı getiriliyor. İşkence tespit edilmiyor. Ama buna rağmen bize çok sayıda başvuru yapılıyor. Aileler de basına demeç veremiyor. Çünkü bir cadı avı başlatılmış durumda” diye konuştu.

Çok sayıda kadının gözaltında cinsel saldırı tehdidi altında olduğunu vurgulayan Kozağaçlı, “Gözaltında hemen hemen herkes işkenceden geçiriliyor. Eskiden kullanılan ne varsa şimdi yapılıyor. Mesela erkekler falakaya yatırılıyor. Ve falakadan dolayı çok sayıda kişinin ayağında bozulmalar başlamış” ifadelerini kullandı. Kozağaçlı, son olarak “İşkence suçtur ve hiçbir zaman zamanaşımına uğramaz. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir