Petrol işçileri 3 kentte özelleştirmelere karşı iş bıraktı

Türkiye Petrolleri’nde birçok işin özel şirketlere devredilmesine karşı Adıyaman, Batman ve Ankara’da, Petrol-İş üyesi işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. 

Türkiye Petrolleri’nde sondajdan kuyu tamamlamaya kadar birçok işin özel şirketlere devredilmesine karşı Petrol-İş üyesi işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü önünde yapılan eylemde konuşan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, özelleştirme politikalarının kurumda güvencesiz ve geçici çalışmayı yaygınlaştıracağını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) 2017 yılı itibariyle birçok iş özel şirketlere devrediliyor. Türkiye Petrolleri’nin Adıyaman, Batman, Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sondaj, workover, kuyu tamamlama, Ankara Genel Müdürlüğü’de ise Jeofizik Operasyonlar Müdürlüğü servis faaliyetleri TPIC’e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredilerek özelleştiriliyor. Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası, Türkiye Petrolleri’nin birçok faaliyeti özelleştirme planına karşı tüm işyerlerinde yarım gün iş bırakma eylemi yaptı.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan Petrol-İş üyeleri de Nizamiye kapısında toplanarak yönetim binasına yürüdüler. İşçiler yürüyüş boyunca “TPAO bizimdir, bizim kalacak”,“Taşeron işçi olmayacağız” sloganları attılar. Basın açıklamasını yapan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, sondaj, workover, kuyu tamamlama gibi işlerin ve bu işi yapan işçilerin apar topar bir şekilde vergi cenneti olan Kanal Adaları menşeli TPIC’e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredildiğini söyledi. Hükümetin aksi açıklamarına karşın bunun kamuda büyük bir taşeron hamlesi anlamına geldiğini belirten Gül, söz konusu devrin 1 Ocak 2017 itibariyle gerçekleşeceğini kaydetti.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYI YAYGINLAŞTIRACAK

Bu uygulamanın iddiaların aksine Türkiye Petrolleri’ne güç kazandırmayacağını, aksine entegre yapısını koruyan petrol tekelleri karşısında güç kaybettireceğini ifade eden Gül, özelleştirilmek istenen faaliyetlerin yapıldığı bölgelerde işsizliğe neden olacağını ve yerel ekonomiye de zarar vereceğini söyledi. Gül, “Kamu niteliği olmayan TPIC bünyesinde proje bazlı gördürülecek bu işlerle, güvencesiz ve geçici çalışma yaygınlaşacaktır. Yıllardır özelleştirme politikalarıyla entegre yapısı parçalanan Türkiye Petrolleri küçültülecek ve bu kez kendisi özelleştirilmeye hazır hale getirilmiş olacaktır. Türkiye Petrolleri yönetimini bir kez daha uyarıyoruz: Bu yanlıştan derhal dönülmelidir” dedi.

BATMAN

Batman’da, Türkiye Petrolleri’nin küçülmesine tepki gösteren çok sayıda işçi, yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler, Bölge Müdürlüğünden, giriş kapısına kadar yürüdü.

Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi üyesi bin 500’ü aşkın işçi, Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü önünde toplanarak, ünitelerde iş bıraktı. Bölge müdürlüğü önünden giriş kapısına kadar yürüyen işçiler ‘TP halkındır küçültülemez’, ‘Başarı TP’yi büyütmektir, küçültmek değil’ yazılı pankartlar taşıyarak düdük çaldı.

Bölge müdürlüğü binası önünde bir araya gelen işçilere seslenen Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, “Türkiye Petrolleri’ne büyük bir darbe vurulmaya hazırlanıyor” dedi. Petrol-İş Sendikası Genel Merkez Eğitim Genel Sekreteri Mustafa Tekik de, “Ülkenin en stratejik, en güzide kurumları haraç-mezat yerli ve yabancı gruplarına peşkeş çekiliyor. Ekmeğimiz, aşımız ve huzurumuz için onurlu bir yaşamı çocuklarımıza bırakmabilmek için bedel ödemeyi göze alabilmeliyiz” dedi. Konuşmaların ardından Petrol-İş’e bağlı işçiler, yarım gün süreyle birimlerde işi durdurdu. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir