HDP mitingine bombalı saldırı davası başladı

HDP’nin Diyarbakır mitingine yönelik gerçekleştirilen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği, 400’ün üzerinde kişinin yaralandığı katliam girişiminin ilk duruşması, Sincan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Türkiye siyasi tarihinin kaderi olarak nitelendirilen 7 Haziran seçimlerinden 2 gün önce 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik DAİŞ’in gerçekleştiği bombalı saldırı ile ilgili açılan davanın ilk duruşması Ankara’da başladı.

Ardından Suruç, Ankara katliamları gelen ve saldırı dalgasının başlangıcı olan 5 Haziran saldırısının Sincan Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına tüm sanıklar katıldı. Duruşmada müşteki ve sanık avukatları hazır bulundu. Patlamada iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan da duruşmaya katıldı.

Saldırıyla ilgili tutuklu bulunan bombacı Orhan Gönder ile ona yardım ettiği suçlaması ile tutuklu bulunan İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök, duruşma salonunda yerlerini aldı.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “nitelikli öldürme”, “nitelikli öldürmeye teşebbüs”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirmek” ile suçlanan sanıkların vereceği ifadeler ve beyanlar önem taşıyor. Zira, saldırıdan önce bombacı Orhan Gönder’in gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

Diyarbakır’da görülmesi gereken dava güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya taşınması istenmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı davanın Sincan Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermişti.

5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 400’den fazla kişinin yaralandığı saldırının görülen ilk duruşmasını, çok sayıda avukatın yanı sıra, HDP’li vekiller Osman Baydemir ve Besime Konca da takip ediyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir