İHD: Bir milyonun üzerinde insan hak ihlaline uğradı

İHD, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikçe son 3 ayda hem toplumun tüm kesimlerinin hem de cezaevlerinde tutulan tutsakların yoğun bir baskı cenderesine alındığını belirterek, “Hak ihlallerine uğrayan kişileri, aileleri ile birlikte saydığımızda bir milyonun üzerinde insan hak ihlaline uğradı” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, AKP iktidarının 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana uygulamaya koyduğu 3 aylık OHAL bilançosunu, Genel Merkez binalarında düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıda konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 3 aylık OHAL süresinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin sağlıklı verilerin toplanmasının tam olarak mümkün olmadığını belirtti.Türkdoğan, hak ihlallerine uğrayan kişileri, aileleri ile birlikte saydıklarında bir milyonun üzerinde insanın hak ihlaline maruz kaldığına dikkat çekti.

AKP iktidarın ülkeyi OHAL kararnameleri ile yönetme anlayışını sevdiği için yeniden OHAL’ı uzattığını kaydeden Türkdoğan, “Yüz binlerce insanı mağdur etmek hakkını kimse size vermiyor. İnsanları yargılamadıkça kimseyi hain ilan edemezsiniz” diyerek tepki gösterdi.

‘Olmayan kanunlarla toplum suçlanıyor’

Ceza hukukunda olmayan kanunlarla toplumun tüm kesimlerinin farklı gerekçelerle suçlandığını belirten Türkdoğan, Kürt partilerine yönelik saldırılar, kamu emekçilerine yönelik saldırılar OHAL bahanesi ile artarak devam ediyor” diye belirtti.

70 bin 50 kişi hakkında adli işlem yapıldı

Darbeye kalkıştıkları ve “Fethullah Gülen örgütüne üye” oldukları iddiasıyla 70 bin 50 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ifade eden Türkdoğan, 58 bin 862 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 31 bin 48’sinin tutuklandığını vurguladı. Türkdoğan, tutuklama ve gözaltına alınmaların sürekli olarak devam ettiğine de dikkat çekerek, “Darbe ve Fethullah Gülen ile ilişkili olarak tutuklu sayısının 35 bin üzerine çıktığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

‘Cezaevlerindeki hak ihlalleri haddinden fazla arttı’

Yine OHAL süresi boyunca gözaltına alınanların spor salonlarında çıplak ve ters kelepçe ile uzun süre bekletildiklerini anımsatan Türkdoğan, şunları aktardı: “Gözaltına alınanlar aç ve susuz bırakılmaları, darp edilmeleri ve bu kişilerin TV’ler servis edilmesi işkence ve kötü muamele iddialarını güçlü kılmaktadır.”

OHAL uygulamaları ile birlikte cezaevlerindeki hak ihlallerinin haddinden fazla arttığına değinen Türkdoğan, “Yasa dışı örgüt üyesi iddiası ile gözaltına alınan DBP ilçe yöneticisi Segvan Yaman’nın bulunduğu Rize E Tipi Cezaevi’nde intihar ettiği iddia edildi. Yine Sincan Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu Hasan Hayri Alp kalp krizi sonucu hayatını kaybetti” dedi.

Türkdoğan, darbe ile ilişkilendirilen Yarbay İsmail Çakmak, Gardiyan Ömer Çubuklu ve Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Yiğit’in de intihar ettiklerinin belirtildiğini kaydetti.

‘Eğitim ve sağlık kurumları kapatıldı’

Hak ihlallerinin farklı başlıklar altıdan devam ettiğini vurgulayan Türkdoğan, eğitim kurumları, sağlık kurumları, dernek, sendika ve vakıfların kapatıldığını hatırlattı. Türkdoğan, bin 61 anaokulu, ilk ve ortaokul ile lise, 15 özel üniversite, 113 yurt ile pansiyon, 35 sağlık merkezi,1125 dernek, 104 vakıf ile 19 sendika kapatılmıştır” diyerek ayrıca onlarca belediyeye kayyım atandığını anımsattı.

‘TV kanallarının mallarına el konuldu’

Basına yönelik uygulamalara da değinen Türkdoğan, yine Fethullah Gülen ile ilişkilendirilen 16 TV kanalı, 45 gazete, 15 dergi, 3 haber ajansı 23 radyo ile 29 yayın evinin kapatıldığını söyledi. Türkdoğan, iktidarın OHAL kararnameleri ile sol, sosyalist ve Kürtçe yayınları da durdurduğunu vurgulayarak, “Kürtçe başta olmak üzere, çok dilli yayın yapan 12 TV ile 11 radyo kanalı kapatıldı. İnternet siteleri BTK tarafından erişime engellendi. TV kanallarının bir bölümünün mallarına el konuldu” şeklinde konuştu.

‘Gazeteciler sırf haber yaptıkları için tutuklandı’

Türkiye’deki tutuklu gazetecileri hatırlatan Türkdoğan, 128 gazetecinin tutuklu bulunduğunu kaydetti. Türkdoğan, DİHA, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazete çalışanlarının sırf haber yaptıkları için tutuklandıklarını aktardı.
’42 bin 957 sivil kamu görevlisi ihraç edildi’

Çıkarılan KHK kapsamında ihraç edilen ve işinden uzaklaştırılan kamu görevlilerine ilişkin bilgi veren Türkdoğan, şöyle devam etti: “42 bin 957 sivil kamu görevlisi,3 bin 456 asker ve 56 bin polis, kamu görevinden ihraç edildi.” Türkdoğan ayrıca, 11 bin öğretmen ile 12 bin civarında polisin açığa alındığını ve bu sürecin devam ettiğini kaydetti.

‘Öğretmenlerin çalışma belgelerine el konuldu’

Hak ihlallerinin özel sektörde büyük sayılara ulaştığını belirten Türkdoğan, özel eğitim kurumlarında çalışan yaklaşık 30 bin öğretmenin çalışma belgesine el konulduğunu söyledi. Türkdoğan, ayrıca süreçle ilişkili olarak yaklaşık 56 bin kişinin pasaportunun da iptal edildiğini aktardı.

Uzun gözaltı sürelerinin 30 güne çıkarıldığını hatırlatan Türkdoğan, ayrıca gözaltının ilk 5 gününe avukat ile görüş yasağının getirildiğini dile getirdi. Toplantı ve gösteri yasaklarının da süreçle ile beraber bahane edildiğini söyleyen Türkdoğan, özellikle Ankara ve Amed başta olmak üzere birçok kentte toplantı ve gösterilerin yasaklandığını anımsattı.

‘Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı’

OHAL süresinin uzatılması ile beraber hak ihlallerinin artacağının altını çizen Türkdoğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride değindi. Öcalan’a yönelik derinleştirilen tecridin derhal kaldırılması gerektiğini ifade eden Türkdoğan, “Buradan söylemeden edemeyeceğim Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit devam ediyor. Tecrit derhal kaldırılmalı” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir