Liselerde ‘proje okul’ isyanı devam ediyor: Bizler birer eşya değiliz

Türkiye’nin en köklü okullarını hedef alan ‘proje okul’uygulamasının hedeflerinden Kadıköy’de bulunan Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri ve velileri uygulamayı protesto etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’ün mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde 170 lisesini‘proje okul’ ilan etmişti.

proje-okul-avni-akyol-2jpg

Dün okul önünde bir araya gelen veliler, ‘Proje Okul’ kapsamına alınan Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nde, sekiz yılını dolduran öğretmenlerin başka okullara tayin edilmesine karşı eylem düzenledi.

Öğrenci velisi Orkide Kuleli, grup adına yaptığı açıklamada, “Bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz, çocuklarımız ve bizler birer eşya değiliz. Bu kurumların bugüne kadar gelmelerine katkı sunanların gönderilmesine karşı çıkıyoruz” dedi.

Cumhuriyet’ten Deniz Ülkütekin’in aktardığına göre, Kuleli sözlerine şöyle devam etti: “Tayinler ya da sürgünler mi demeli, İstanbul’un en ücra köşelerine yapılmış. Sanki öğretmenleri savurup atmak istercesine. Yerlerine gelecek olan belli değil. Öğretmenlerin, öğrencilerin, psikolojisi ne olacak, yetkililerin umrunda değil. Gördük ki, biz ‘sesimizi duyar mısınız’ dedikçe, kimse cevap vermiyor. ‘Anlatmak istiyoruz kendimizi’ dedikçe, karşımıza eli silahlı polisler, TOMA’lar çıkıyor. 2016 yılındayız, tek taraflı iletişim olmaz. Dolayısıyla yetkililerin bizi anlamasını istiyoruz. Ancak yetkili taraf bunu istemiyor olabilir mi?”

‘AKP’nin kirli ve sinsi bir planı var’

Velilere destek veren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da,“Milli eğitim bakanı velilerin seslerini duymazdan geliyor. Danıştay’ın kararını da görmezden geliyor. Danıştay proje okulların yürütmesinin durdurulması yönünde karar aldı. Bu uygulamanın durdurulması Anayasa Mahkemesi’nin kararının beklenmesi gerekiyor. Ancak AKP, proje okul altında bu okulları değiştirmek dönüştürmek istiyor. İstediği müdürü atayarak kadrolaşmak her okulu İmam Hatip’e çevirmek istiyor. Mevcut İmam Hatip Okulları’nın öğrencilerinin üniversiteye giriş düzeyi çok düşük. Bu okulların başarı seviyesi aşağı çekilerek İmam Hatiplilerin üniversiteye giriş sayısı arttırılmaya çalışılıyor. AKP’nin kirli ve sinsi bir planı var. Buna karşı aileler ile birlikte mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir